Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar yapılırsa antikor oranı katlanıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19 aşılamasında birinci ve ikinci dozlarda birbirinden farklı aşıların karıştırılarak kullanılmasının virüse karşı daha iyi koruma sağladığı belirtildi.

GİRİŞ 29.06.2021 08:19 GÜNCELLEME 29.06.2021 15:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, Kovid-19 aşılamasında farklı aşıların karıştırılarak kullanılmasının virüse karşı daha etkili olduğu ortaya çıktı. Araştırmada 50 yaş ve üstü 850 gönüllüye 4 hafta arayla verilen farklı aşıların incelenmesi sonucu birinci ve ikinci dozlarda farklı aşıların kullanılmasının virüse karşı daha iyi koruma sağladığı belirtildi.

AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşılarının birlikte denendiği çalışmada tüm kombinasyonların iyi çalıştığı, aşıların bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve daha fazla antikor ürettiği ifade edildi. Uzmanlar araştırmanın aşıların uygulanmasına yönelik esneklik sağlayabileceğini açıkladı.

Oxford Üniversitesi'nden baş araştırmacı Prof. Matthew Snape, bulguların "insanlara aynı aşıyı iki kez yapma politikasını engellemeyeceğini" aktardı. Snape, yeni sonuçların Birleşik Krallık'ta yaygın olarak kullanılan 8 ila 12 hafta aralığından daha kısa olmasına rağmen karışık doz aşı programının da etkili olduğunu gösterdiğini ifade ederek, "Daha uzun aralığın daha iyi bir bağışıklık tepkisi ile sonuçlandığı biliniyor" dedi.

İngiltere'nin Baş Sağlık Danışmanı Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam ise, İngiltere'de uygulanmakta olan "aynı doz" aşılama programını değiştirmek için hiçbir neden olmadığını ancak gelecekte değerlendirilebileceğini ifade etti. Van Tam, "Karıştırma dozları, bir takviye programı için bize daha fazla esneklik sağlarken aynı zamanda aşıların piyasaya sürülmesinde daha fazla ilerleme ve tedarik güçlüğü yaşayan ülkeleri destekleme yardımı sağlayabilir" dedi.

UZMANLAR DESTEK DOZUNUN ERKEN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

İngiltere'de yayınlanan başka bir çalışmaya göre ise, ikinci dozdan 6 ay sonra verilen 3'üncü doz AstraZeneca aşısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürüldü. Ancak uzmanlar, insanların bu yıl kıştan önce destek dozuna ihtiyacı olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Uzmanlar bağışıklığın zamanla ne kadar azalacağının henüz belli olmadığını, bunun için sonbaharda ilave aşıların uygulanmasının erken olduğunu ifade etti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • BİR BİLEN 3 yıl önce Şikayet Et
  m-rna aşılarını pazarlama politikası bunlar. çin ve rusya neden bu şekilde uçuk kaçık testler yapmıyor aşılarına? çünkü gerçek zararsız ve bilinen yöntemle üretilen aşıyı ürettiler. böyle reklama ihtiyaçları yok.
  Cevapla
 • börk 3 yıl önce Şikayet Et
  Tüm bildiklerimizi birkaç yıl içinde unutacağız zaten.
  Cevapla
 • ERZURUMLU 3 yıl önce Şikayet Et
  insanları daha rahat hasta etmek için yapılan algı yöntemi
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  hiç hafızama almadım ki unutayım
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün hafızam gitti! Bildiklerimi unuttum ! Hiç bir şey hatırlamıyorum!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem uzmanı, 4 şehri işaret ederek uyardı
Canlı yayında bomba kulis! ‘Kılıçdaroğlu harekete geçti’