Esed dönemi sona mı erecek? Putin'in yeni planı: Sığınma talep edecek

Esed rejimi adına çalışan eski bir diplomat, Rusya'nın Suriye'de Beşar Esed'i koltuktan indirecek bir plan hazırlığını iddia etti. Diplomata göre Putin'in bu planından sonra Esed ve ailesi bir çok ülkeden sığınma talep edecek.

Esed dönemi sona mı erecek? Putin'in yeni planı: Sığınma talep edecek
Esed dönemi sona mı erecek? Putin'in yeni planı: Sığınma talep edecek
GİRİŞ 30.06.2021 07:09 GÜNCELLEME 30.06.2021 07:09
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Esed rejimi adına çalışan eski bir diplomat, Suriye'de Esed ile Rusya'nın arasında bir takım sorunların olduğu ve Rusya'nın Esedsiz bir Suriye için yeni plan yaptığını iddia etti. Rusya'nın taleplerini karşılamakta zorlanan ve yüzünü İran'a dönen Esed Putin ile anlaşamazsa dosya uygulamaya konulacak.

'ESED'İN BATI'DA SONUNU HAZIRLADI"

Diplomat Saqr El Mulhim, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Beşar Esed'in, usulsüzlük yaptığı ve halkı tehdit ederek kazandığı seçimlerde başarılı olup olmaması önemli değil. Batı ve uluslararası kuruluşlar bu seçimleri ve Esed'i istemiyor, Rusların onayıyla yapılan bu seçim Esed'in Batı'da sonunu hazırladı." dedi.

"YENİ HÜKÜMET KURULACAK"

El Mulhim Suriye'de bulunan devletlerin anlaşmaya vardığını ve İran'a bağlı milislerin temizlenmesiyle beraber Suriye'de yeni hükümetinin kurulacağının yakında ilan edileceğini iddia etti.

İRAN, KÜBA VE VENEZÜELLA

Beşar Esed'in, siyasi bir mülteci olarak , İngiliz vatandaşlığına sahip bir kadınla evli olmasından dolayı İngiltere'ye ve birkaç ülkeye daha arasında sığınma teklif edeceğini söyleyen Mulhim, İngiltere'nin Suriyelilere yaptıklarından dolayı Esed ailesini yargılanmaktan koruma yükünü taşımayacağını, bu nedenle seçeneklerinin çok sınırlı olacağı bunlarında İran, Küba veya Venezüella olabileceğini vurguladı.Beşar Esed ve Karısı

Ortadoğuhaber'in aktardığına göre Diplomat, "Çözümün ilk aşaması olarak rejimin askeri konseyinin yanı sıra bir siyasi konseyin oluşturulacağını ve muhaliflerden bazı Suriyeli yetkilileri de içinde barındıracak bir geçici hükümet kurulacak." dedi.

Önümüzdeki ayların sürprizlerle dolu olacağına dikkati çekerek Mulhim, ABD'nin Beşar Esed rejimiyle yakın ilişkisi olan ve Sezar Yasası'nın ilkelerini uygulamayan ­ülke veya kurumlara yaptırımların sıklaşacağını iddia etti.

Rejimin iç savaştaki yedinci seçimi

Esed rejimi, 10. yılını geride bırakan iç savaşta bugüne kadar 7 kez seçime gitti.

Bu sürede 3 kez parlamento, 2 kez yerel ve bir de başkanlık seçimi düzenleyen Esed rejimi, 26 Şubat 2012'de de yeni anayasası için referandum düzenlemiş ancak muhalifler sonuçları kabul etmediklerini açıklamıştı.

Suriye'de Esed rejiminin Şubat 2012'de uygulamaya başladığı anayasaya göre, başkanlık seçimi her 7 yılda bir, parlamento ve yerel seçimler ise her 4 yılda bir yapılıyor.

Halkın yarısından fazlasını yerinden eden Esed rejiminin iç savaşta düzenlediği seçimler şu şekilde sıralandı:

12 Aralık 2011'de yerel seçimleri.

7 Mayıs 2012'de parlamento seçimleri.

3 Haziran 2014 başkanlık seçimleri.

13 Nisan 2016 parlamento seçimleri.

16 Eylül 2018 yerel seçimler.

19 Temmuz 2020 parlamento seçimleri.

Rejimin ajansı SANA'nın haberine göre, rejimin Meclis Başkanı Hammode Sabbag, basına yaptığı açıklamada, 26 Mayos 2021'de yapılan Esed'in sözde devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 95,1'ini alarak kazandığını duyurdu.

Sabbag, halkın en az yarıdan fazlasının sandığa gitme imkanı bulunmayan ülkede, katılım oranının yüzde 87,64 olduğunu ileri sürdü.

YORUMLAR 14
 • turhan özlü 1 yıl önce Şikayet Et
  CIA imalatı haberler..Esad kazandı ABD ve uşakları kaybetti. ABD Afganistan'dan önce Suriye'de ve Türkiye'de yenildi. ABD ve müttefiki ülkelerin eşkiyalığına, hırsızlığına hiç sözünüz yok mu? Yazıklar olsun. Amerikancılar şimdiden kaçacak bir uçak tekerleği bulun.
  Cevapla
 • zinur caferi 1 yıl önce Şikayet Et
  He he siz cok beklersiniz esedin Suriyeden ayrılmasını tum planlar tutu bir bu kaldi ama putine güvenmese iyi eder beşar esad
  Cevapla
 • Memet aral 1 yıl önce Şikayet Et
  Demokirasi olsun Avrupa daki gibi. Tabi ortadoğu ve Asyadakiler de Türkiyede olsun
  Cevapla
 • Mecnun 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa'da demokrasi var mi
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  dünya küfrü ülkeleri isine geldigi gibi yönetmek istiyor...hanin ırakta libyada afkanistanda demokrasimi var savasdan once suriyese bulundum insanlar istedigini yiyiyip ixiyor istedigi yere gidiyor istedigi gibi yasiyordu suriye arab ulkelerinin en demokratik ve özgür olani inanin... suriye ve suriye halki için en hayirlisi besar esad dir...
  Cevapla
 • yok olun 1 yıl önce Şikayet Et
  sığınacak deliğin olmasın geber ama öncesinde yaşattığın herşeyi yaşa evlat acısını tat,merhamet dilen ama görme pisliğinde boğul inşallah
  Cevapla
 • Nur 1 yıl önce Şikayet Et
  Evlatlarından ne istiyorsunuz kendi yaptığını kendi çeksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten harekat mesajı
İki ülkeden Türkiye'yi saf dışı bırakma planı: Masaya oturdular!