Kanada'da 182 kayıt dışı mezar bulundu

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu'nun yakınında 182 kayıt dışı mezar bulunduğu belirtildi.

Kanada'da 182 kayıt dışı mezar bulundu
Kanada'da 182 kayıt dışı mezar bulundu
GİRİŞ 30.06.2021 22:33 GÜNCELLEME 30.06.2021 23:26
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kanada'nın British Columbia (B.C) eyaletinde faaliyet gösteren eski St. Eugene Misyon Okulunun yakınında 182 kayıt dışı mezar bulunduğu bildirildi.

Ülkedeki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından yapılan açıklamada, B.C. eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 kayıt dışı mezar tespit edildiği belirtildi.

Eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedilen mezarların yaklaşık 1 metre derinliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie, söz konusu okulun, bölgede 1912-1970 döneminde faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü ifade etti.

Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verildiğini kaydederek, "Bu tür bir olaya asla tam olarak kendini hazırlayamazsın. Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor." açıklamasında bulundu.

KAMLOOPS VE SAKATCHEWAN'DAKİ ÇOCUKLARA AİT CESETLER

Kanada'da kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk defa, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.​​​​​​​

24 Haziran’da da Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının bulunduğu mezarlar bulunmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • böyle 5 ay önce Şikayet Et
    işte medeniyet ve demokrasi, insan hakları bu ülkelerde bu kiliselerde.
    Cevapla
  • Gureba 5 ay önce Şikayet Et
    Allahuekber, bu nedir böyle, nasıl bir kıyım yapmışlar çocuklara
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç tutuklandı
Mehmet Acet yazdı: Akşener, adaylıktan vazgeçmiş değil!