BioNTech/Pfizer aşısıyla ilgili müthiş bulgu

Türkiye'de de kullanılan mRNA teknolojisine sahip Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna aşısı ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yayınlandı. Araştırmada mRNA teknolojisi kullananların Covid-19'a karşı büyük avantaj sağladığı belirlendi.

BioNTech/Pfizer aşısıyla ilgili müthiş bulgu
BioNTech/Pfizer aşısıyla ilgili müthiş bulgu
GİRİŞ 01.07.2021 15:33 GÜNCELLEME 01.07.2021 17:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Dünyanın saygın tıp dergilerinden New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği mRNA teknolojisi kullanılan kovid-19 aşılarının büyük bir koruma etkisi yarattığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaya göre mRNA aşılarını olanlar, kovid hastası olsalar bile vücutlarında çok daha az koronavirüs taşıyor. Uzmanlar, “Bu sonuçlar Covid-19 aşısı olanların neden hastalıkları aşı olmayanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya koydu” açıklamasını yaptı.

BİONTECH'IN Araştırmaya katılan 16 kişiye mRNA teknolojisi kullanan aşı olmalarına rağmen Covid-19 bulaştığını aktaran uzmanlar, “Bu kişilerin burunlarındaki virüs, aşı olmamış ve hasta olmuş kişilere göre yüzde 40 daha az. Ayrıca aşı olan kişilerin vücudunda tespit edilen virüs bulunma riskinin de yüzde 66 daha az olduğu belirtildi” dedi.

“HASTALIĞI BULAŞTIRMA ORANI DÜŞÜK”

Yetkililer aşı olanların hastalığı daha kısa sürede atlattığını açıklarken, ortalama olarak yatakta geçirilen sürenin de iki gün az olduğunu duyurdu.

ABD Ulusal Hastalığı Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde görevli olan ve araştırmaya da katkı sağlayan Mark Thompson, “Aşı olmuş insanlara virüs bulaşsa bile hafif atlatıyorlar. Bu sonuçlar ayrıca aşı olan insanların virüsü aşı olmayan insanlara göre daha az taşıdığını da gözler önüne serdi. Bunun sebebi de vücutta, etrafa dağıtacak daha az virüs olmasıdır” dedi.

Uzmanlar araştırmanın metodolojisini de açıkladı. Araştırmada 4.000 sağlık çalışanının yer aldığı ve bunların 204’üne Covid-19 bulaştığını açıklayan yetkililer, “Bu kişilerin 155’i aşı olmamıştı, 16’sı ise en az bir doz mRNA aşısı olmuştu. Araştırmaya katılanların geri kalanı dahil edilmedi çünkü onların aşı olma durumu tespit edilemedi” açıklamasını yaptı.

Öte yandan aşı olup hastalanan 16 kişiden 5’inin iki doz aşı olduğunu geri kalanların ise 1 doz aşı olduğu belirtildi.

 

ETİKETLER
Uğur Şahin yan etki
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Serdar 3 ay önce Şikayet Et
  Yalan söyleniyor. Madem ki iyi aşı,neden bu aşıyı yaptıranlardan imza alıyorlar? Bu aşı yüzünden tanıdık birisi öldü. İsim ve adres verebilirim..
  Cevapla
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Kalp krizi geçirenlere veya kalp krizi riski olanlara tavsiye edilmiyor. Az da olsa pıhtılaşmaya sebep olduğunu öğrendik. Oxford aşısı baya bir pıhtılaşma yapıyordu. Ama bu aşı galiba uzun vadede yapıyor. Zararı olur mu olmaz mı bilemeyiz ama uzun vadede problem çıkarabilir. Üstelik grip tarzı bir virüse kesin çözüm de değil bu aşı. Kızamık, kuduz, çiçek hastalıkları için tek aşı genelde yeterken covid aşısından her sene bir kaç defa yaptırmak gerekecek gibi. Ne olacak bakalım.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Ugur hocam ms aşısını dört gözle bekliyoruz.hadi en kısa sürede inşallah.tabi kanser de.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Firmanın gerçek sahipleri Andreas ve Thomas Strüngmann kardeşler izin verirlerse yapar
  Cevapla
 • Yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlara artık inanmıyoruz. Aşı olanların başına bir iş gelmesinde....
  Cevapla
 • Karakartal 3 ay önce Şikayet Et
  Bu aşı neden sürekli köpürtülüyor acaba. Gates efendi böyle reklam yaparak insanlığa ne gibi fayda sağlayacak bilen var mı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Korona virüs geçirenlerde yeni tehlike... Aylar sonra ortaya çıkıyor!