BM'den İsrail'e çağrı: Kudüs'teki statükoya saygı duy

Birleşmiş Milletler bünyesinde yapılan konferansta, İsrail'e Kudüs'teki mevcut duruma saygı duyması ve Filistinlilerin evlerinin yıkımını durdurması çağrısı yapıldı.

BM'den İsrail'e çağrı: Kudüs'teki statükoya saygı duy
BM'den İsrail'e çağrı: Kudüs'teki statükoya saygı duy
GİRİŞ 01.07.2021 21:20 GÜNCELLEME 01.07.2021 21:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi (CEİRPP) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ortaklığında düzenlenen konferansta İsrail'den, "Kudüs'teki statükoya saygı duyarak, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yıkımları, tahliyeleri ve yasa dışı yerleşim faaliyetlerini durdurması" istendi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rose Marie Descartes, çevrim içi düzenlenen "Kudüs'te zorunlu demografik değişim - ciddi ihlaller ve barışa tehdit" konulu uluslararası konferansta, "İsrailliler ve Filistinlileri, iki devletli bir çözüme ulaşmayı amaçlayan müzakereleri sürdürmeye" çağırdı.

"UCM İsrail suçlarıyla ilgili soruşturmasını hızlandırmalı"

Filistin Devletinin BM Daimi Gözlemcisi Büyükelçi Riyad Mansur da Uluslararası Ceza Mahkemesinin İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçlarla ilgili soruşturmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

Mansur, "Uluslararası hukuk ve BM kararları önemliyse, Filistin halkını desteklemek için pratik adımlar atılmalı, Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail suçlarıyla ilgili soruşturmasını hızlandırmalıdır." dedi.

Uluslararası topluma çağrı

İslam İşbirliği Teşkilatı Temsilcisi Samer Bakr ise uluslararası toplumu, İsrail'i Filistinlilere karşı işlenen suçlardan sorumlu tutmak için uluslararası yasal mekanizmaları harekete geçirmeye çağırdı.

CEİRPP, BM Genel Kurulunun 3376 sayılı Kararı uyarınca 1975 yılında kuruldu ve Genel Kurula Filistin halkının haklarını kullanmasını sağlayacak programlar hakkında tavsiyelerde bulunmakla görevlendirildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Net 2 ay önce Şikayet Et
    İsrail’e savaş açmadan İsrail durmaz
    Cevapla
  • İklimdeğişikliği 2 ay önce Şikayet Et
    Masum filistinli çocukların katlini unutmadık unutturmayacagiz Allah cc izniylen acilen BM üstüne düşeni yerine getirmeli.Yoksa üzerinde kara bir leke kalır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TSK, Doğu Akdeniz'de çizgiyi çekti! Yunan medyası: Eşi görülmemiş bir meydan okuma
Durum vahim: Fabrikaların önü sıfır araç dolu ama satamıyorlar!