Hazar Denizi'nde büyük patlama! Azerbaycan'dan peş peşe açıklamalar

Son dakika haberi: Hazar Denizi'nde büyük bir patlama meydana geldi. Bakü'yü aydınlatan patlamaya ilişkin Azerbaycan'dan peş peşe açıklamalar geldi.

GİRİŞ 04.07.2021 23:43 GÜNCELLEME 04.07.2021 23:54
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Hazar Denizi'nin Azerbaycan'ın başkenti Bakü kıyılarına yakın kısmında, atom bombasını andıra çok şiddetli patlama meydana geldi. Metrelerce yükselen alevler gecenin karanlığını aydınlattı. Şiddetli patlama, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de büyük paniğe neden oldu.

İDDİALAR YALANLANDI

Azerbaycan Hazar Denizcilik Şirketi tarafından yapılan açıklamada, Hazar Denizi'ndeki patlamanın bir petrol tankerinde meydana geldiği iddiaları yalanlanarak, ”Sosyal medyada Hazar Denizi'ndeki olayı bir tankerin patlamasına bağlayanlar var. Bu tür bilgiler insanlarda kafa karışıklığına yol açtığı için Azerbaycan Hazar Denizcilik'e ait hiçbir gemide patlama olmadığını söylemek isteriz” denildi.

'VOLKANİK BİR PATLAMA OLABİLİR'

Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda, Hazar Denizi’nde meydana gelen patlamanın araştırıldığı ve patlamanın volkanik bir patlama olabileceği belirtildi.

'HAZAR DENİZİ'NDE BİRÇOK ÇAMUR VOLKANI VAR VE BİRİ PATLADI'

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi'ne (AMEA) bağlı Sismoloji Hizmet Merkezi Müdürü Kurban Yetirmişli yaptığı açıklamada, Hazar Denizi’ndeki patlamanın çamur volkanı patlaması belirtileri gösterdiğini ifade ederek, “Hazar Denizi’ndeki Sınır Birliklerine ait platformlarda, petrol kuyularında ve gemilerinde herhangi bir kaza meydana gelmedi. Bu bir çamur volkanının patlamasının belirtilerine benziyor. Hazar Denizi’nde birçok çamur volkanı var ve biri patladı. Patlama sonrası çıkan alev 20-30 saniye içinde söndü” dedi.

SOCAR'DAN AÇIKLAMA

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından yapılan açıklamada, Hazar Denizi’ndeki söz konusu patlamanın Ümid doğal gaz sahasından 10-12 kilometre uzaklıkta gerçekleştiği belirtilerek, ”SOCAR'ın doğrudan kontrolü altındaki açık deniz platformları ve endüstriyel tesislerde herhangi bir kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde devam ediyor” denildi.

Enerji sektöründeki yetkililer, patlamanın Ümit Gaz Havzası'ndaki bir tankerde meydana geldiği iddia etti.

YORUMLAR 47
 • Akıllı ol 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar yapmıştır
  Cevapla
 • Cavus 2 yıl önce Şikayet Et
  Sakin gerek yok
  Cevapla
 • musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Hazarın her tarafından gaz fışkırıyor normal.
  Cevapla
 • ELAMLI TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  sabotaj ise bu rusyanın işdir. 10 katı karşılık verilmeli.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  denizaltı silah denemesi yapmıştır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'nin kararına Mansur Yavaş'tan ilk yorum!
85 milyonun geliri artacak! İşte tüm ayrıntılar