Macaristan Başbakanı Orban'dan Avrupa'ya LGBT tepkisi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'nun, Macaristan'da LGBT'nin okullara girişlerine izin verilmesini istediğini belirterek, tepki gösteri "buna izin vermeyeceğiz." dedi.

Macaristan Başbakanı Orban'dan Avrupa'ya LGBT tepkisi
Macaristan Başbakanı Orban'dan Avrupa'ya LGBT tepkisi
GİRİŞ 08.07.2021 14:50 GÜNCELLEME 08.07.2021 14:50
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği'nin de savunduğu LGBT konusuna, Macaristan'ın tepkisi sürüyor. Başbakan Viktor Orban konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkede 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik etmeyi" yasaklayan yasal düzenlemeye yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

"İZİN VERMEYECEĞİZ"

Söz konusu yasa hakkında dün AP'de gerçekleştirilen tartışmanın verimli olduğunu belirten Orban, "Faydalı bir tartışmaydı çünkü herkes duruşunu açıkça ortaya koydu. Her şey net ve alışılır. AP ve AB Komisyonu, LGBT aktivistlerinin ve kuruluşlarının, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermemizi istiyor." dedi.

Orban, Macar hükümetinin bunu kabul etmediğini ve çocukların yetiştirilmesi konusunun tamamen ulusal yetki alanı içinde olduğunu kaydederek, "Burada Brüksel bürokratlarının hiçbir işi yok. Ne yaparlarsa yapsınlar LGBT aktivistlerinin çocuklarımızın arasına, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

BAŞKAN VE 13 ÜLKEDEN YASAYA KINAMA

Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsveç ve Letonya'nın 22 Haziran'da imzaladığı ortak bildiride, Macaristan'da 18 yaşından küçüklerin eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik edilmesini" yasaklayan yasal düzenlemeye tepki gösterilmişti.

Yasanın, eş cinsellere karşı ayrımcılık içerdiği ve fikir özgürlüğünü ihlal ettiği savunulan bildiride, farklılıkları kabul etmenin ve eşit tutmanın AB'nin temel değerleri olduğu ve bundan taviz verilemeyeceği kaydedilmişti.

Yasaya sert tepki gösteren AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "Bu Macar yasası utanç verici. Sadece cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda AB'nin temel değerlerine de aykırı. Bu konuda taviz yok." değerlendirmesinde bulunmuştu.

LGBT YASASI

Macaristan'da, 15 Haziran'da kabul edilen yasayla, okullarda 18 yaş altındaki kişilere, eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik eden" herhangi bir içeriğin gösterimi yasaklandı.

Yasaya göre televizyon kanalları da bu tür içeriklere sahip film ve programların izlenmesini, 18 yaşın üzerindeki kişilere önerebilecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 115
 • meraci83 6 ay önce Şikayet Et
  Avrupa denen medeniyet(!) ne kadar sapkın bir demokratlık anlayışa sahip olduğunu bir kez daha teyit etmiş.
  Cevapla
 • Bektaş Günay 6 ay önce Şikayet Et
  sen çok yaşa URBAN
  Cevapla
 • gece kartali 6 ay önce Şikayet Et
  Kıpçak türkleri özüne dönüyor, Avrupanın ortasında yiğit bir ülke.....
  Cevapla
 • Kürşat 6 ay önce Şikayet Et
  Helal bee macarlar bile sapıklığa izin vermiyor!
  Cevapla
 • evladiosmanlı 6 ay önce Şikayet Et
  ab nın ıçerıde n çatlayacağı patlıyacağı nı savunanlardan olarak AFERİM Orbana...........
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5G yarın devreye giriyor! Uyarı geldi: Dünyada büyük bir kaos yaşanabilir
Kutupları aratmıyor! Burası Türkiye'nin en soğuk yeri...