Fransa'da İslam karşıtı saldırılarda dikkat çeken artış!

Fransa'da İslam karşıtı eylemler, geçen yıl yüzde 52 artış gösterdi. Irkçılık eylemlerinde ise genel olarak yüzde 22 düşüş kaydedildi.

Fransa'da İslam karşıtı saldırılarda dikkat çeken artış!
Fransa'da İslam karşıtı saldırılarda dikkat çeken artış!
GİRİŞ 09.07.2021 17:20 GÜNCELLEME 09.07.2021 17:20

İnsan Hakları Ulusal Danışma Komisyonunca (CNCDH) ırkçılık, anti-semitizm ve yabancı düşmanlığına dair yayımlanan 30. raporda, martta internet üzerinden yapılan ankete katılanların yüzde 59’unun "İslam’ı Fransız kimliğine tehdit olarak gördüğü" belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 72’sinin, göçmenlerin Fransa’ya sadece sosyal korumadan yararlanmak için geldiğini düşündüğü aktarılan raporda, 2020’de ırkçı eylemlerde genel olarak yüzde 22 düşüş kaydedildiği ve 888 ırkçı olay olduğu ifade edildi.

Raporda, anti-semitist eylemlerin 2020’de 2019’a göre yüzde 51 düştüğü, İslam karşıtı eylemlerin ise yüzde 52 arttığı bildirildi.

EYLEMLERDE ARTIŞ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla Asyalılara karşı ırkçı eylemlerde önemli bir artış kaydedildiği aktarılan raporda, "Kovid-19 krizi, yabancı karşıtı reflekslerin, özellikle var olan Asyalı karşıtı ırkçılığın su yüzüne çıkmasına yol açtı." ifadesine yer verildi.

Fransa İçişleri Bakanlığınca açıklanan olayların sayısının Fransa’da kaydedilen ırkçı eylemlerin çok az bir kısmını oluşturduğuna işaret edilen raporda, bunun birçok ırkçı saldırının şikayet edilmemesinden kaynaklandığının altı çizildi.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor
Sağlıkçılara ithafen yapılan heykeller gündem oldu! 'Kaldırın çocuklarımız korkabilir...'