Ünlü aktivist Chomsky: İslam Avrupa’nın bin yıllık korkusu

Ünlü yazar, dil bilimci, aktivist Prof. Dr. Avram Noam Chomsky, Avrupa ve Amerika’da son yıllarda yükselen İslamofobi hakkında açıklama yaptı. Chomsky, İslamofobi’nin günümüzün meselesi olmadığını vurguladı.

Ünlü aktivist Chomsky: İslam Avrupa’nın bin yıllık korkusu
Ünlü aktivist Chomsky: İslam Avrupa’nın bin yıllık korkusu
GİRİŞ 16.07.2021 20:47 GÜNCELLEME 16.07.2021 20:47
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Son yıllarda Batı’da tırmanan İslam korkusunun nedenlerini Haçlı Seferleri döneminde aramak gerektiğini belirten Chomsky, tarihçi William Polk'un, ‘Haçlı Seferleri ve Cihat: Müslüman Dünyası ile Küresel Kuzey Arasındaki 1000 Yıllık Savaş’ adlı kitabını kaynak gösterdi.

Chomsky, “Bu kitap batının İslam korkusu hakkında iyi bir geçmiş bilgisi verir. Üstüne üstlük Avrupa inanılmaz ırkçıdır. Bu belirgin artışa neden olan şeyin ne olduğunu bulmak için, o dönemde meydana gelen olaylara bakmak gerekir. İslamofobi’nin çözümü için önce İslamofobi’yi anlamak gerekiyor. Toplumlar bilgilendirilip eğitilmeden, toplumsal meselelerin çözümü mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

İSLAMOFOBİ BİR YILDA 2 KAT ARTTI 

Öte yandan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın son araştırmasına göre, İslamofobi 2021’in ilk 6 ayında Avrupa ülkelerinde 2 kat artış gösterdi. Avrupa'da İslamofobi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında yüzde 7 oranında belirlenirken, bu oran Ocak 2021'de yüzde 18'e yükseldi. Araştırmada, Avrupa’da Müslümanların dini özgürlüklerinin kısıtlandığına, İslamofobinin toplumda meşrulaştırıldığına yer verildi. Raporda başörtü, cami, minare, helal et kesimi ve sünnetin Avrupa'nın bazı ülkelerinde ve bölgelerinde kısıtlandığı bildirilirken, başörtülü kadınların iş ve sosyal hayatlarında ön yargılarla karşılaştıkları, ev kiralamakta bile zorlandıkları belirtildi. 

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI, DİNİ NİKAH ENGELİ, CAMİLER MERCEK ALTINA ALINDI 

Araştırmada, bu yıl içinde İslamofobi’nin başta Avrupa’daki yansımalarından da şu örnekler yer aldı:

Almanya‘da çalışan memurların giysi ve dış görünümüne ilişkin kurallar içeren yasal düzenleme yapıldı. Düzenleme Eyalet Temsilcileri Meclisi’nden geçti. Kamuda başörtüsü yasağının önünü de açan düzenlemeye Müslüman kuruluşları büyük tepki gösterdi. Avusturya’da müslümanlar aleyhine düzenlemeler içeren tartışmalı terörle mücadele yasa tasarısı mecliste kabul edildi. Yasa ile camilerdeki vaizlerin mercek altına alınması, ‘radikal’ görüşlere sahip olduğu düşünülen cami ve dini derneklerin kolaylıkla kapatılabilmesi düzenlendi.Fransa’da Temmuz 2021 tarihinden itibaren ülkedeki kümes hayvanlarının İslami kurallara göre kesilmesinin yasaklanmasına karar verildi. Danimarka’da camilere yurt dışından yapılan bağışlara sınırlandırma getirilecek Danimarka parlamentosu, ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve inanç grupları ve camilerin yurt dışından aldıkları yardım ve bağışları sınırlandırmak için yasa çıkarttı. İsviçre’de yapılan referandum sonucunda, kadınların burka giymesi yasaklandı. İsviçre‘de ülke genelinde yapılan referandumda aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyelerinin de içinde olduğu Egerkinger Komitee adlı grup da katıldı. Yapılan referandum sonucunda müslümanların dini nikah hakkı da engelendi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • lazer 4 ay önce Şikayet Et
  korku yaptıklarının sonucunu görme içgüdüsünün haklı öngörüsüdür..ekilen ,gizli yapılan herşeyin bir bedel ödeme günü dünyada da, ahirette de olacaktır.bu herkesedir sadece onlara değil..kimse kendini temize çıkarmasın...bir yeme bir de ödeme-ödeşme zamanı vardır ve haktır
  Cevapla
 • 321 4 ay önce Şikayet Et
  kuranda yahudilerin hristiyanların neden zalim olduğu neden ebedi ahirete inanmayışları belli oluyor iyi anlaşılıyor
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupa her saldırıyı her yasağı çekinmeden uygularken biz yapınca yapmayın etmeyin diye kısıtlanıyoruz. Bende de Hristiyanfobi yahudifobi var batının batıl köhne inançları dünyayı ahlaksız yapıyor sömürüyor.
  Cevapla
 • Çiçek 4 ay önce Şikayet Et
  Ya ALLAH TAN KORKUN ALLAH NE DİYOR KİTAPTA BANA DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ Hızuruma geleceksiniz benden korkun inkar edenler için azap var diyor size peygamber gönderilmedi mi neden on ları çogunu öldürdünüz ne den gerçegi inkar ediyorsunuz bakara süresini dinleyin yasin süresinin vakıa suresini ne DİYOR YÜCE ALLAH Bize anlatıyor
  Cevapla
 • Tcli 4 ay önce Şikayet Et
  Gelin islama korku filan kalmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabine yarın toplanıyor: Masada stokçulukla mücadele ve asgari ücret var
Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kritik karar! O rakam düşürüldü