Kabe'de ilk tavaflar başladı: Hacılara robotlar hizmet ediyor

Suudi Arabistan, hac ibadetini yerine getiren hacıların güvenliğini sağlamak ve onlara rehberlik etmek üzere 2 robotun kullanıma sokulduğunu açıkladı.

GİRİŞ 18.07.2021 03:29 GÜNCELLEME 18.07.2021 13:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Koronavirüs önlemlerinin de sıkı sıkıya uygulandığı hac dönemi başladı. İlk tavaflarını gerçekleştiren hacı adayları, Arafat yoluna çıkmaya başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında Kabe'deki hacılara bu yıl robotlar eşlik edecek.

HACI ADAYLARININ TAVAFLARI BAŞLADI

Hacı adayları koronavirüs salgınına karşı denetimlerin de uygulandığı tavaf alanında ilk tavaflarını gerçekleştirdi. Tavafın yapılışı sırasında sosyal mesafe kurallarına riayet edildiği gözlendi. Özellikle tavaf alanı sırasında kalabalığın eşit bir şekilde dağıtılması ve görevliler tarafından yönlendirilmesi dikkat çekti.

MİNA'DA HAZIRLIKLAR TAMAM

Hacı adayları son Arafat öncesi son tavaflarını gerçekleştirirken, Hac vazifesinin tamamlanmasında önemli bir rolü bulunan Mina'da da hazırlıklar tamamlandı. Kafilelerin bölgeye otobüslerle taşınması planlanırken, bölgede kurulan çadırlar da hijyen ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yeniden düzenlendi.

ROBOT TEKNOLOJİ EŞLİK EDİYOR

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre, 3G teknolojisiyle çalışan, ekranı, kamerası ve mikrofonu olan "kişisel robotun" hacılar arasında dolaşıp onları yönlendirme ve sorularını cevaplama becerisine sahip olduğu belirtildi.

Hacılar ve Kabe'de çalışan görevlilerin uyması gereken koruyucu tedbirlere riayet edip etmediklerini izleyecek "güvenlik robotunun" ise ateş ölçeceği, maske takılıp takılmadığını gözlemleyeceği ve alanı sürekli olarak dezenfekte edeceği kaydedildi.

Suudi Arabistan 12 Temmuz'da hacı adaylarına rehberlik ve organizasyon gibi çeşitli hizmetler sunacak "akıllı kart" uygulamasının kullanıma açıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 12 Haziran'da, hac ibadeti için yurt dışından kimsenin kabul edilmeyeceğini, yalnız ülke içinden kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında ve aşı olmuş 60 bin kişinin hac farizasını yerine getirebileceğini açıklamıştı

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • 654 2 ay önce Şikayet Et
    rabbim dünya beyazlarını yok eylesin amin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fransa'da bir ilk! Macron tarihe geçti!
Son dakika: 16 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Günler sonra bir ilk