Dışişleri Bakanlığı'ndan Ayasofya ve Kariye mesajı

Dışişleri'nden Ayasofya ve Kariye camilerine ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada "Ayasofya ve Kariye Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve tarihi, kültürel ve dini değerler bağlamında titizlikle korunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ayasofya ve Kariye mesajı
Dışişleri Bakanlığı'ndan Ayasofya ve Kariye mesajı
GİRİŞ 24.07.2021 15:51 GÜNCELLEME 24.07.2021 17:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Ayasofya'nın camiye çevrilmesinin yıldönümünde, uluslararası çevrelerin konuya ilişkin verdiği tepkilere yönelik açıklama yapıldı. Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç tarafından yapılan açıklamada Ayasofya ile Kariye'nin mülkiyet haklarının Türkiye'de bulunduğunu, dolayısıyla nasıl ve ne amaçla kullanılacağına noktasında yine Türkiye'nin söz sahibi olduğunu ifade etti.

Bakanlık sözcüsü Bilgiç'in  konuya ilişkin açıklaması şu şekilde

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

"Dünya Miras Listesi’ndeki “İstanbul’un Tarihi Alanları”nın bileşenleri arasında yer alan Ayasofya-i Kebir Camii ile Kariye Camii, hukuki süreç sonunda Danıştay kararıyla camiye çevrilmiştir. Ayasofya ve Kariye Türkiye Cumhuriyeti’nin mülküdür ve tarihi, kültürel ve dini değerler bağlamında titizlikle korunmaktadır.

Ayasofya ve Kariye Camilerinin hangi amaçla kullanılacağı konusu Türkiye’nin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Bundan tam bir yıl önce ibadete açtığımız Ayasofya Camii’nin vakfiyesine uygun şekilde hizmet vermesi bir hakkın teslimi ve ülkemizin hükümran hakkını kullanmasından ibarettir.

Türkiye, bu sürecin başından bu yana UNESCO Dünya Miras Merkezi’yle açık ve kesintisiz iletişim ve işbirliği içinde olmuştur. UNESCO Danışma Misyonu’nun Türkiye’nin davetine icabetle iki defa İstanbul’u ziyaret etmesi, ülkemizin yapıcı ve şeffaf yaklaşımını açıkça ortaya koymaktadır. Bu husus, Danışma Misyonu raporlarında da ortaya koyulmuştur.

Her iki anıtsal yapıda devam etmekte olan restorasyon ve diğer düzenlemeler UNESCO standartları bakımından olumsuz bir etki yaratmamakta, bilakis 2019, 2020 ve 2021’de düzenlenen UNESCO Misyonlarında görüldüğü üzere, Ayasofya ve Kariye’nin orijinalliğinin ve bütünlüğünün korunmasını amaçlamaktadır.

Halen ülkemizin gözlemci olduğu Dünya Miras Komitesi’nin Genişletilmiş 44. Oturumu sırasında kabul edilen kararda, Danışma Misyonu raporları ve sahadaki durumla çelişen ifadeler bulunduğu hayretle görülmüştür.

Türkiye, mevcut uygulamalar, sahadaki durum ve Danışma Misyonu raporlarıyla uyumsuz; önyargılı, taraflı ve siyasi saiklerle kaleme alındığı anlaşılan UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’un tarihi alanlarına yönelik kararının konuyla ilgili maddelerini reddetmektedir. Bu durum toplantı sırasında heyetimizce yapılan bir beyanla kayda geçirilmiştir.

Türkiye, 1983 yılından bu yana taraf olduğu 1972 tarihli Dünya Miras Sözleşmesi’ne taahhütleri çerçevesinde Dünya Miras Listesi’nde kayıtlı alanlarına yönelik hak, yetki ve sorumluluklarının bilinciyle, alanların korunmasına yönelik özenli ve titiz çalışmalarına devam edecektir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
    O kadar, yani kılıç hakkı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek'ten son dakika AB açıklaması! 5 maddelik çağrı yaptı!
Türkiye'den Fransa'nın hegemonyasını kıran yeni ittifak!