AB'den Tunus'ta anayasaya saygı çağrısı

Avrupa Birliği Tunus'ta anayasaya, kurumlara ve hukukun üstünlüğüne saygı duyulması çağrısında bulundu.

GİRİŞ 26.07.2021 16:07 GÜNCELLEME 26.07.2021 21:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma kararıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Tunus'taki gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Massrali, "Tunuslu tüm aktörlere anayasaya, anayasal kurumlara ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeleri çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Massrali, ayrıca Tunus'ta istikrarın korunması için sükunetin sağlanması ve şiddete başvurulmaması çağrısı yaptıklarını söyledi.

TUNUS'TA SİYASAL DARBE

Tunus’ta dün hükümet ve muhalefet partilerine yönelik yüzlerce kişinin katılımıyla protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. Said ayrıca kendisini Başsavcı ilan ederek yargının alanına da müdahale etmişti.

Hükümete yönelik bu darbenin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurgulamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Brhm 4 ay önce Şikayet Et
  Bunun anlamı halk evlerine gitsin, siyasiler sesini çıkarmasın ve darbecilere boyun eğsinler. Darbe Batı da olursa kötü, dünyanın geri kalanında olur ve batıya bağlı kalırlarsa iyi. İşte barbar batının demokrasi anlayışı.
  Cevapla
 • Müslüman Kürt 1 4 ay önce Şikayet Et
  Resmen millete uyun diyor şiddet istemiyormuş terör devletler deseniz ya bu demokrasiye uymuyor vazgeç diye
  Cevapla
 • bence 4 ay önce Şikayet Et
  yaşasın laiklik kahrolsun cehalet.
  Cevapla
 • tabi 4 ay önce Şikayet Et
  ab den klasik laf salatası.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan'dan kurmaylarına kritik asgari ücret sorusu! Ortak rakam ortaya çıktı
Youtube'da skandal video: Başörtüsünü hedef aldı!