ABD'de aşı ve test zorunluluğu hayata geçiriliyor

ABD'nin New York şehrinde, belediye çalışanlarına eylül ortasına kadar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaları ya da her hafta test yaptırmaları zorunluluğu getirildi.

ABD'de aşı ve test zorunluluğu hayata geçiriliyor
ABD'de aşı ve test zorunluluğu hayata geçiriliyor
GİRİŞ 26.07.2021 21:39 GÜNCELLEME 26.07.2021 21:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, öğretmenler ve polisler da dahil belediyeye bağlı 340 bin çalışana 13 Eylül'e kadar aşılanmaları, aşılanmayanlar için her hafta test yaptırmaları şartı getirdiklerini duyurdu.

BELEDİYE'DEN ZORUNLULUK PROJESİ

De Blasio, ülkede artışa geçen Kovid-19 vakalarına dikkati çekerek, "Bu bizim iyileşmemizle ilgili. New York şehrini geri getirmek için ne yapmamız gerektiğiyle ilgili. Bu, insanları güvende tutmakla ilgili." ifadelerini kullandı.

Özel sektördeki işverenlere de çalışanlarına yönelik benzeri aşı veya test yaptırma uygulaması getirmeleri çağrısında bulunan de Blasio, öte yandan Kovid-19 vakalarında görülen artışa rağmen şimdilik şehirde iç mekanlarda herkese maske kullanma şartını getirmeyi düşünmediklerini kaydetti.

Kovid-19 aşısı yaptırmamış kişilerin kapalı mekanlarda maske kullanması ise hala zorunlu.

SAĞLIK PERSONELLERİNE AŞI ZORUNLULUĞU

Öte yandan Amerikan Tabipler Birliği, Amerikan Doktorlar Koleji, Amerikan Hemşireler Birliği, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerikan Cerrahlar Koleji ve Amerikan Halk Sağlığı Derneği'nin bulunduğu 56 sağlık kuruluşu ve organizasyon aşı zorunluluğu kapsamına dahil edilen programda yer aldı.

Ortak açıklamada, sağlık kuruluşlarının çalışanlarına Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirilmesi istendi.

ABD'DEKİ AŞILAMA PROGRAMI

ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Houston şehrindeki Houston Methodist Hastanesinde, 23 Haziran'da, Kovid-19 aşısı yaptırmayı reddettiği için açığa alınan 200 çalışandan 153'ünün işten çıkarıldığı duyurulmuştu.

Haziran başında, söz konusu hastaneden bir grup çalışan, yönetimin getirdiği zorunlu aşı politikasını protesto etmiş, "kobay" olmaya zorlandıklarını savunmuştu.

Kaiser Aile Vakfı tarafından Mart 2021'de yaptırılan bir ankette de ABD genelinde, Kovid-19 aşısını olmaya ilk hak kazanan kesim olmalarına rağmen, bilinmeyen muhtemel yan etkileri endişesi nedeniyle sağlık çalışanlarının yüzde 48'inin aşı olmaktan çekindiği ortaya çıkmıştı.

KORONAVİRÜS SALGINI

New York'ta, Kovid-19'un Delta varyantı nedeniyle bu ay vaka sayısının yüzde 300'e yakın arttığı belirtiliyor.

Belediye, geçen hafta şehirdeki hastane ve bakımevlerinde çalışanlara yönelik aşılama veya haftalık test yaptırma zorunluluğu getirmişti.

New York eyaleti, 64 bini geçen California'daki Kovid-19 bağlantılı ölümlerden sonra 54 bine yaklaşan can kaybıyla ülkede ikinci sırada yer alıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • Memiş 2 yıl önce Şikayet Et
  New York küreselci pagan zihniyetin eyaleti tabiki aşıyı zorla yaptırırlar.
  Cevapla
 • Aziz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar hep propaganda
  Cevapla
 • teksas 2 yıl önce Şikayet Et
  Teksas eyaletide tüm kısıtlamaları ve maske zorunluluğunu kaldırıyor. Vaka ve ölü sayılar diğer eyaletlerle aynı seviyede. Bu aşı zorbalığına kimse uymak zorunda değil.
  Cevapla
 • gerçekçi 2 yıl önce Şikayet Et
  hastalık bahanesi üretip insanlığı yok etmek için köşeye sıkıştırın bakalım inşaallah bizim ülkemizde böyle bir şey olmaz kendi öz askerimle polisimle karşı karşıya gelmeyiz insanlar kendi seçtikleri insanlarlar tarafından zehirlenip yok edilecek
  Cevapla
 • Adem 2 yıl önce Şikayet Et
  Ooo ABD kılavuz olmuş oooo
  Cevapla
 • ahmet rasim 2 yıl önce Şikayet Et
  kılavuzu karga olanın !!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yine birbirlerine düştüler! Portakal'dan, Özgür Özel'e 'İnce' çıkışı: Oy vermem
Yunanistan Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde eğildi! Komşu çılgına döndü