Türkiye su kıtlığı konusunda en problemli ülkelerden birisi olacak

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, Avrupa'daki ekstrem yağışların 2100 yılına kadar 14 kat artacağını ortaya koydu. Araştırmacılara göre, bu aşırın yağışları yanı sıra bazı ülkelerde (Türkiye gibi) şiddetli kuraklık yaşanacak.

Türkiye su kıtlığı konusunda en problemli ülkelerden birisi olacak
Türkiye su kıtlığı konusunda en problemli ülkelerden birisi olacak
GİRİŞ 27.07.2021 06:18 GÜNCELLEME 28.07.2021 05:36
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa'daki şiddetli yağmur fırtınalarının, küresel iklim değişikliğiyle birlikte artan nem ve daha yavaş hareket eden bulutlar nedeniyle 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artacağı belirlendi.

Dünya genelinde son yılların en büyük sorunları arasında küresel ısınma yer alıyor. Küresel ısınmanın etkisiyle dünyanın birçok noktasında ekstrem hava olayları yaşanıyor.

Özellikle Avrupa'da son dönemde yaşanan aşırı ani yağış olaylarının, küresel iklim değişikliği ile ilişkili olabileceği belirtiliyor.

Bu kapsamda, Newcastle Üniversitesi araştırmacısı, atmosfer bilimci Dr. Abdullah Kahraman liderliğinde Newcastle Üniversitesi İklim Etkileri Prof. Dr. Hayley Fowler, Newcastle Üniversitesi Araştırmacısı Steven Chan ve İngiltere Meteoroloji Servisi İklim Araştırma Merkezi ve Bristol Üniversitesi'nden Prof. Dr. Elizabeth Kendon katkılarıyla "İklim değişikliği ile birlikte hareketsiz şiddetli yağmur fırtınaları Avrupa geneline yayılıyor" konulu bilimsel araştırma yapıldı.

Yapılan araştırmada, Avrupa'daki şiddetli yağmur fırtınalarının küresel iklim değişikliğiyle birlikte artan nem ve daha yavaş hareket eden bulutlar nedeniyle 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artacağı tespit edildi.

Kahraman yaptığı açıklamada, iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıkların arttığını ve bundan dolayı atmosferde buharlaşmanın arttığını söyledi.

Süper bilgisayarlar sayesinde detaylı iklim simülasyonlarında araştırmalar yaptıklarını belirten Kahraman, "Bu simülasyonların yüksek yerel detay içermeleri sayesinde ekstrem hava olaylarını oluşturan 'konvektif fırtına' dediğimiz yapıların dinamiğini de çok rahat çözmemizi sağlıyor" diye konuştu.

Kahraman, bilim insanlarıyla "İklim değişikliği ile birlikte hareketsiz şiddetli yağmur fırtınaları Avrupa geneline yayılıyor" konulu bilimsel çalışma yaptıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Çalışmamızda 2 ana konu üzerinde durduk. Biri ekstrem yağış potansiyeli, diğeri bu ekstrem potansiyel yağışların olduğu durumlarda bulut kümelerinin ne kadar hızlı hareket ettiğiyle ilgili. Atmosferdeki aşırı yağış üreten bulutlar çoğunlukla belli bir hızda hareket ederler. Bu durum belli bir bölgeye 10-15 dakikada yoğun yağış bırakabiliyor."

"Bu tip yoğun yağış bırakan bir bulut kütlesi eğer hareketsizse yerel bir noktada çok daha uzun süreli ekstrem yağış bırakabiliyor ve etkisi çok büyük oluyor" diyen Kahraman, şunları kaydetti:

"Bulgularımıza göre karbon emisyonlarıyla ilgili önlemler alınmazsa, bu yüzyılın sonunda Avrupa'da mevcut duruma göre 7 kat daha sık ekstrem yağış potansiyeli var. Bunun yanında hareketsiz olan bulut kütleleri nedeniyle yaşanacak ekstrem yağış sıklığı 11 kata, karalar üzerinde 14 kata çıkması bekleniyor."

"Fırtına ne kadar yavaş hareket ederse, küçük bir alana o kadar fazla yağmur yağar ve ciddi sel riski o kadar büyük olur" diyen Kahraman, "Bu kısa süreli şiddetli yağışlardaki asıl artış denizler üzerinde değil karalar üzerinde meydana gelecek. Zaten sel konusunda riski oluşturan da bu durum. Sistemler hem aşırı yağış bırakacak hem de daha yavaş hareket edecek" dedi.

"TÜRKİYE SU KITLIĞI NOKTASINDA EN PROBLEMLİ ÜLKELERDEN BİRİSİ OLACAK"

Dünyanın her tarafının küresel ısınma nedeniyle aynı şekilde ısınmadığının altını çizen Kahraman, kutupların ekvator ve tropiklere göre daha fazla ısındığını anlattı.

Kahraman, kutuplarda yer yer 8 dereceyi aşan bir ısınmanın olduğunu aktararak, "Sıcaklık farkı nedeniyle atmosferin yukarı seviyelerindeki rüzgarlar da yavaşlıyor. Oradaki yavaşlama aşırı yağış yapan fırtına sistemlerinin de daha yavaş hareket etmesine neden oluyor. Biz Avrupa çevrelerinde fırtına sistemlerinin bu nedenle yavaşladığı yorumuna vardık" dedi.

Son dönemde Almanya'daki sel nedeniyle çok sayıda ölüm yaşandığını anımsatan Kahraman, şunları söyledi:

"Almanya'da son 99 sel hadisinde son 42 yılda 165 ölüm var. Ancak son hadisede 180 üzerinde ölüm olayı var, hala kayıp olanlar var. Bu çok çarpıcı bir durum. Bu hadisenin doğrudan iklim değişikliği ile ilişkilendirilmesi ancak özel bir bilimsel çalışmayla mümkün olabilir, ama bilinen o ki iklim değişikliğiyle beraber bu tür afetlerin sıklığı artıyor."

Küresel ısınma kaynaklı Avrupa'da 2100 yılına kadar kısa süreli şiddetli yağışların artacağının altını çizen Kahraman, küresel iklim değişikliğiyle beraber bazı bölgelerde yağış miktarının artacağını, bazı bölgelerde azalacağını söyledi.

"Türkiye, Akdeniz kuşağında küresel iklim değişikliği nedeniyle su kıtlığı noktasında en problemli ülkelerden birisi olacak" diyen Kahraman, "Özellikle güney ve batı bölgelerimiz son derece kuru bir hale gelecek yaz ve sonbahar yağışları azalacak. Yıllık su kütlesi olarak problem yaşayabiliriz. Hem kuraklık artacak hem de bu tip çok kısa süreli ani yağışlar artacak. Bunlar birbirine zıt olarak görünüyor ama değil" dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 41
 • ethem 1 yıl önce Şikayet Et
  allahın istemediği hiç bir şey olmaz hasbinalah venimelvekil
  Cevapla
 • Avşar 1 yıl önce Şikayet Et
  Amenna.. Rabbim, doğanın dengesini de bozmayın diyor. Bilim adamları araştırıyor ki tedbir alınsın yoksa ilerse içecek su, yiyecek ekmek bulamayacağız. Afrika'nın hali ortada.
  Cevapla
 • derbeder 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim başımızdaki bela bize yettide arttı bile
  Cevapla
 • göller 1 yıl önce Şikayet Et
  İYİ BİR PLAANLAMAYLA SEL BÖLGELERİNDE DOLAN AMA BÜYÜK GÖLLER BARAJLAR İNŞA EDELim.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Doganin dengesiyle oynarsaniz birlesik arap emirligi gibi suni yagmur yagdirirsaniz olacagi budoganin dengesiyle oynayan ulkeleri cezalandirin
  Cevapla
 • Ayşeeminoglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ormanları koruyalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan ilginç metro çıkışı: Jet cevap: İnşaallah iyisinizdir...
Son Dakika... Görüntüler büyük tepki çekmişti: MSB'den net tavır!