Hindistan kaplan nüfusunu artırma hedefine ulaşamadı

Hindistan nesli tükenme tehlikesi altındaki kaplan nüfusunu artırmayı hedefliyordu ancak ülkedeki kaplan nüfusu istenilen seviyeye gelemedi.

Hindistan kaplan nüfusunu artırma hedefine ulaşamadı
Hindistan kaplan nüfusunu artırma hedefine ulaşamadı
GİRİŞ 28.07.2021 17:03 GÜNCELLEME 28.07.2021 17:03

Hindistan Vahşi Yaşam Çalışmaları Merkezi Yöneticisi K. Ullas Karanth, 29 Temmuz Dünya Kaplan Günü öncesinde ülkedeki kaplan nüfusu hakkında bilgi verdi.

Karanth, geçen 50 yılda gösterilen çabalar sonucu Hindistan'da kaplan nüfusunun 3 bin civarına çıktığını ve ülkedeki doğal yaşam koşullarının 15 bin kaplana ev sahipliği yapmaya elverişli olduğunu vurguladı.

7 YILDA 741 KAPLAN

Kaplan sayısını istedikleri rakama ulaştıramadıklarını ifade eden Karanth, 2014 yılından bu yana kaplan nüfusuna yalnızca 741 yeni üyenin katıldığını söyledi.

Karanth, şehirleşmeden ziyade kaçak avlanmanın, ormansızlaşmanın, sığır otlatmanın ve otoyol yapımlarının, kaplan nüfusunun çoğalmasını engelleyen faktörler olduğunu, yalnızca güzel korunan bölgelerde üremenin iyi olduğunu söyledi.

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA

K. Ullas Karanth, Hindistan'ın Nepal, Butan ve Bangladeş ile kaplanların korunması konusunda iş birliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Bir zamanlar geniş bir coğrafyada yaşayan kaplanlar, bugün Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanlar listesinde yer alıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Şimdiye kadar yaşamış en zengin firavundu! İlk kez yüzü görüntülendi...
Bakan Bayraktar Gabar için tarihi açıkladı! Günde 50 bin varil çıkarılması hedefleniyor!