Paris'te 400 evsiz çadır kurdu çadır kurdu

Fransa’nın başkenti Paris’teki turistik alanlardan Vosges Meydanında 400 kadar evsiz, "onurlu barınma" isteğiyle çadır kurdu.

Paris'te 400 evsiz çadır kurdu çadır kurdu
Paris'te 400 evsiz çadır kurdu çadır kurdu
GİRİŞ 30.07.2021 09:36 GÜNCELLEME 30.07.2021 11:43

Fransa'da aralarında Utupia 56, Wilson ve DAL gibi göçmenlerle dayanışma derneklerinin de bulunduğu “Collectif Requisitions” adlı oluşumun desteğiyle, aralarında çocuklu aileler ile refakatsiz çocukların da bulunduğu 400 evsiz kişi “onurlu ve kalıcı barınma çözümü” talebiyle, Vosges Meydanında çadır kurdu.

Dernek yetkililer, Vosges Meydanını turistik bir yer olduğu için seçtiklerini, Paris’in görünmeyen yönlerini lüks mahallelerindekilere ve turistlere göstermek istediklerini vurguladı.

MEYDAN BOŞALTILMAYACAK TEHDİDİ

Collectif Requisitions tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, meydanın alandaki herkese barınma sağlanana kadar boşaltılmayacağı, Paris’in içinde olduğu Ile-de-France bölgesinde 400 bin boş ev olduğu belirtildi.

Açıklamada, bugünkü eylemein Collectif Requisitions’ın evsizler için 9. eylemi olduğu bu eylemler sayesinde 3 bin evsiz kişiye barınma sağlandığı aktarılarak, yetkililerden barınma sorununun onurlu şekilde çözülmesi talep edildi.

GÖÇMENLER BELEDİYE BİNASI ÖNÜNE ÇADIR KURDU

Geçen ay da çoğunluğu Afrikalı ve Afganistanlılardan oluşan toplam 300 kadar refakatsiz çocuk ile düzensiz göçmen, derneklerin de desteğiyle içinde bulundukları kötü yaşam koşullarını duyurmak ve kalıcı barınma imkanına kavuşmak için "acil barınma" talebiyle Paris belediye binası önünde çadırlarını kurmuşlardı.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyaca ünlü kanallarda Türkiye filmi! Büyük yankı uyandırdı
Alfabeyi baştan öğretiyoruz (18 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)