İngiltere 2 doz aşı yaptıran AB ve ABD vatandaşlarına karantinayı kaldırdı

İngiltere'de, 2 doz koronavirüs aşısını yaptıran Avrupa Birliği ve ABD vatandaşlarına, ülkeye girişlerinde karantina zorunluluğu kaldırıldı.

İngiltere 2 doz aşı yaptıran AB ve ABD vatandaşlarına karantinayı kaldırdı
İngiltere 2 doz aşı yaptıran AB ve ABD vatandaşlarına karantinayı kaldırdı
GİRİŞ 02.08.2021 17:27 GÜNCELLEME 02.08.2021 17:27

Ülkeye girişlerde. "Yeşil geçiş kartı"nda tam aşılandığını kanıtlayan Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarıyla aşı kartını gösteren ABD vatandaşları, bugünden itibaren 10 günlük karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, COVID-19'un delta varyantının yayılma oranındaki artış nedeniyle Fransa vatandaşları için karantina uygulaması devam edecek.

SAYI 40 MİLYONA YAKLAŞTI

Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarının uygulandığı İngiltere'de, COVID-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 46 milyon 851 bin 145'e ulaşırken, bunlardan 38 milyon 345 bin 841'ine ikinci doz aşı yapıldı.

Ülkede, dün 24 bin 470 yeni vaka sayısı ile virüs nedeniyle 65 ölüm bildirildi.

"TRAFİK IŞIĞI" SİSTEMİ

İngiltere, ülkeleri aşılama oranları, vaka sayıları ve yeni türlerin yaygınlığına bağlı olarak "yeşil", "sarı" ve "kırmızı" olmak üzere 3 gruba ayırıyor ve "trafik ışığı sistemi" adını verdiği listeyi 3 haftada bir güncelliyor.

Buna göre, "kırmızı" listedeki ülkelerden İngiltere'ye gelecek İngiliz vatandaşları ve ülkede oturum iznine sahip olanlar, hükümetin belirlediği ve ücretlerini kendilerinin ödeyeceği otellerde 10 gün zorunlu karantinada kalıyor.

"Sarı" listedeki ülkelerden gelenler ise kendi belirledikleri adreste 10 gün bireysel karantinada kalıyor ve bu kişiler karantinanın 2'nvi ve 8'inci günlerinde ücretli PCR testi yaptırıyor.

"Yeşil" listede yer alan ülkelerden İngiltere'ye seyahat edeceklere ise karantina uygulanmıyor ve bu kişilerden son 72 saat içerisinde yaptırdıkları PCR testi sonucu talep ediliyor.

İngilizlerin tatile gittiği ülkeler arasında ön sıralarda yer alan İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan "sarı listede", Türkiye "kırmızı listede" bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hangi ülkede kaç cami var? İşte şaşırtan istatistik...
Ahmet Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışına destek: Tarihi bir çağrıydı