Ruhani: Müzakereler savaşı önledi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2013 yılında göreve başladığında önünde savaş ve barış seçeneğinin olduğunu belirterek müzakereler ile savaşı önlediklerini söyledi.

Ruhani: Müzakereler savaşı önledi
Ruhani: Müzakereler savaşı önledi
GİRİŞ 02.08.2021 23:22 GÜNCELLEME 02.08.2021 23:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ruhani, Cumhurbaşkanı olarak İran devlet televizyonuna verdiği son röportajında nükleer anlaşma, dünya ile ilişkiler ve ülke içindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Paris'e yaptığı ziyarette eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kendisine "5+1 ülkeleri olarak İran'a karşı kesin savaş kararı almıştık ancak siz göreve gelince ve müzakere için hazır olduğunuzu ilan edince savaştan vazgeçtik" dediğini aktaran Ruhani, "Göreve başladığımda önümüzde iki yol vardı ya dünya ile savaşa girecektik ya da barış yapacaktık. Çözüm diplomasi ve müzakeredir. Müzakereler savaşı önledi." ifadelerini kullandı.

Nükleer anlaşmada 5+1 ülkeleri ile görüştüklerini fakat gerçekte ABD ile müzakere ettiklerini kaydeden Ruhani, "Bugün de esasında ABD ile konuşuyoruz. Viyana'da 4+1 ülkeleri ile konuşuyoruz ve ABD ile görüşmüyoruz ancak gerçekte müzakerenin diğer tarafı ABD'dir." dedi.

İran'da Meclisin "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" adıyla çıkardığı yasanın müzakerelerde anlaşmaya engel oluşturduğunu aktaran Ruhani, şöyle devam etti:

"Yeni hükümet de Meclisin çıkardığı yasaya uyarsa sonuç alamaz. Meclisin yasası kriter olursa bu yakınlarda anlaşma olmaz. ABD yaptırımlarından sonra hiçbir ülke bizimle çalışmaya cesaret etmedi. Sadece nükleer programı müzakere ederiz dersek sonuçlarına da katlanmak zorundayız.

Biz dünyaya sadece nükleer faaliyetleri konuşuruz dedik fakat bankalar sadece buna bakmıyor. Sonraki hükümetin en önemli gündemi müzakerelerdir. İlişki kurmaktan başka hiçbir çözüm yok."

Ruhani sanal alem konusunda diğer organlarla farklı düşündüğünü ve ülkenin muhtelif kurumlarıyla yaşadığı kavgaları dile getiremeyeceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR 2
  • Akıncı Imam 1 ay önce Şikayet Et
    Abd en büyük destekçiniz sarlatanlar sizi...
    Cevapla
  • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
    reis İranı bir çok felaketten kurtardı. İran için gizli açık olarak ab abd ile hatta israil ile görüştü. İran hedef ülke hala hedefte çünkü petrol var. ama reis İranı korudu ve nükleer silah için teminat bile verdi. ben İrana şunu derim. reis İran ile dost .aynı şeyi İran yapımı bilmiyorum ama yapması şart. yoksa iran bir saat icinde ırak yada Suriye gibi olabilir. rusya ne kadar İran ile birlikte olsa bile hatta Çin İranı kurtaramaz. İran Türkiye sayesinde ayakta.isterse savaş yapsın denesin ama İran kendi sonunu hazırlar. tabi Türkiye her zaman İranin Suriye irak olmasını istemez. etrafımız da yeterince ateş var
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Son dakika haberi: Çocuklarda vaka sayısı pik yaptı! Okullarla ilgili açıklama