Vuhan'da herkese koronavirüs testi uygulanacak

Çin'de, koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan kentinde yeni vakaların tespit edilmesi nedeniyle herkese testi yapılacak.

GİRİŞ 03.08.2021 12:46 GÜNCELLEME 03.08.2021 16:21
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Nüfusu yaklaşık 11 milyon olan kentte bir yılı aşkın süredir ilk kez yedi vakaya rastlandığı açıklandı. Yetkililer yeni vakaların ortaya çıkmasını, çok daha bulaşıcı olan Delta varyantına ve turizm sezonunun açılmasına bağlıyor.

Çin'de son günlerde koronavirüs vakaları artmaya başladı. Son 10 günde 300 yeni vaka tespit edildi.

HERKESE TEST UYGULANACAK

Ülke çapında 15 bölgede yeni vakalara rastlanması üzerine hükümet, toplu testler yapılmasını kararlaştırdı ve çeşitli kısıtlamaları uygulamaya koydu.

İlk olarak Nanjing kentindeki havaalanı temizlik görevlileri arasında tespit edilen yeni vakalar endişeye yol açtı.Yetkililer kentte yaşayan yaklaşık 9,2 milyon kişiye üç kez test yaptı ve yüz binlerce kişiyi kapsayan kısıtlamalar başlattı.

Hafta sonu ise dikkatler Hunan eyaletinde yeni vakaların çıktığı turistik Zhangjiajie bölgesine yöneldi. Buradaki bulaşın Nanjing'den gelen turistlerden kaynaklandığı sanılıyor.Yetkililer, kentteki bir tiyatroyu ziyaret edip yaşadıkları şehirlere dönen 5 bin kişiyi tespit etmeye çalışıyor.Başkent Pekin'de de yerel bulaş kaynaklı yeni vakalar görüldüğü bildiriliyor.

Çin şimdiye dek ülke sınırlarındaki vakaları kontrol altına almakta başarılı olmuştu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE, AA
YORUMLAR 5
 • Molla Kasım 2 yıl önce Şikayet Et
  herkesi birden test ediyorlar, bu başarı sağlıyor. Bizimde öyle yapmamaız lazım. Bir tursitler bulaştırmış yine turizm ile para kaznıyoruz ama aynı zamanda virus de
  Cevapla
 • Anadolulu 2 yıl önce Şikayet Et
  Çin dünyanın canını okudu...Basariya ulaşmış ...Kafir yalanıyla başarıya ulaşır sonra kafese koyar...Dünyayı kafese cevirdiler ...Türke müslümana yakışmaz bu çağ dışı dayatmalar...Bagislikgi güçlendirin yeter
  Cevapla
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlarda hikaye bitmez. isim değiştirip değiştirip yayıyorlar. olay bitti. dünya ekonomisi el değiştirdi. şirketler satıldı. ekonomiler zarar gördü ama bazılarınki tavan yaptı. kısacası ekonomik bir tezgah olduğu belli. devasa boyutta hemde.
  Cevapla
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  yeni bir oyun tezgahlanıyor.
  Cevapla
 • hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  o test kitleri ileri nano teknoloji ile üretiliyor test yapıyoruz derken insanlara neler yükleyecekler kimbili çünkü çinin geçmiş tarihi insanlık suçlarıyla dolu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Şükrü Genç: Kılıçdaroğlu'nu destekledim, soğukluk hissettim
Çekya'dan Rusya adımı! Rus Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı