ABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardı

ABD Başkanı Biden, Kabil Büyükelçiliğindeki personelin güvenli şekilde Afganistan'dan tahliyesi için gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardığını duyurdu ve muhtemel Taliban saldırısına güçlü askeri karşılık vereceklerini belirtti.

ABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardı
ABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardı
GİRİŞ 15.08.2021 02:01 GÜNCELLEME 15.08.2021 02:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Biden, Taliban'ın hızla ilerlediği Afganistan'daki son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Biden, Kabil'deki Amerikan Büyükelçiliğindeki personel ile ABD'ye destek olan Afganlıların ülkeden tahliyesi için daha önce 3 bin olarak açıklanan gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardığını bildirdi.

Biden, amaçlarının söz konusu personelin güvenli ve hızlı bir şekilde ülkede çıkarılması olduğunu kaydetti.

Ülkede halen görev yapan ABD birliklerine yönelik muhtemel bir tehdit algısına karşın tüm ilgili kurumları yeniden uyardığını aktaran Biden, muhtemel terör saldırılarına karşı uyanık olacaklarını ifade etti.

Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve diğer Afgan yetkililerle görüşmesi talimatını verdiğini, ülkede şiddetin sona ermesi ve siyasi bir çözüme varılması konusunda çalışılması gerektiğini kaydettiğini vurguladı.

Biden, açıklamasında, "Doha'da bulunan Taliban temsilcilerine, Afganistan'daki ABD askerini ve görevimizi tehlikeye atacak herhangi bir eyleme girişmeleri durumunda hızlı ve güçlü bir askeri karşılık verileceğini ilettik." ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı, Kabil Büyükelçiliğindeki personelin tahliyesi için bölgeye 3 bin ilave ABD askerinin gönderileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Eren 2 yıl önce Şikayet Et
    Abd nin uşağı olup olmadığınızı gösterin.Abd nin uşağı değilseniz o 5 bin askeri oraya gömün
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Katar ve BAE'den İran açıklaması
Emekliye yeni zamda oranlar belli oldu! En düşük maaş ne kadar olacak?