ABD'den son dakika Afganistan mesajı: Karşılığını alırlar!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban'dan bir talepte bulunmadıkların kaydederek, "Taliban'a, eğer askeri personelimize ve (tahliye) operasyonumuza müdahale ederlerse hızlı ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğimizi söyledik." dedi

ABD'den son dakika Afganistan mesajı: Karşılığını alırlar!
ABD'den son dakika Afganistan mesajı: Karşılığını alırlar!
GİRİŞ 15.08.2021 17:05 GÜNCELLEME 15.08.2021 19:24
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, CNN kanalında Jake Tapper'ın programına konuk olarak ABD'nin Afganistan'dan tahliye sürecini ve Taliban'ın ilerleyişini değerlendirdi.

AFGANİSTAN MESAJI

Tapper'ın, "Daha geçen ay Başkan Joe Biden Taliban ülkeyi ele geçiremez demişti, ama yanıldı, ne oldu?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken zorlanan Blinken, ABD'nin Afganistan'da yapması gereken her şeyi yaptığını söylemekle yetindi.

Blinken, Afganistan'dan ayrılma kararının doğru olduğunu, daha önce İngilizlerin ve Rusların da uzun süre bu ülkede kalıp sonra ayrıldığını, mevcut durumda ABD'nin de ayrılmasının kendi çıkarına uygun olduğunu ifade etti.

"BEKLEDİĞİMİZDEN HIZLI OLDU"

"Beğenin ya da beğenmeyin 1 Mayıs'ta çıkacağımıza ilişkin bir anlaşma var. Biz çekilme işlemini başlattık mı, başlattık. Afganistan'da 5-10 yıl daha kalmak bizim ulusal çıkarımıza değil." değerlendirmesini yapan Blinken, kararlarından pişman olmadıklarını yineledi.

Taliban'ın hızlı ilerleyişi ve Kabil'i kuşatması konusundaki görüşü sorulan Blinken, "Açıkçası (Afgan) güvenlik güçlerinin ülkeyi savunamadığını gördük ve bu beklediğimizden daha hızlı oldu." dedi.

TALİBAN ASKERLERİMİZE SALDIRIRSA KARŞILIK VERİRİZ

Taliban'dan herhangi bir talepte bulunmadıklarını söyleyen Blinken, "Taliban'a, eğer askeri personelimize ve (tahliye) operasyonumuza müdahale ederlerse hızlı ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğimizi söyledik." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden dünkü açıklamasında, Kabil Büyükelçiliğindeki personelin tahliyesi için gönderilen asker sayısını 5 bine çıkardığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Gazi 2 ay önce Şikayet Et
  Havlayan it ısırmaz demiş atalar. 11 eylülde kaçacaktı bir ay önceden kuyruğunu şıkıştıp kaçtı büyük şeytan.
  Cevapla
 • kahraman 2 ay önce Şikayet Et
  abd cın e karsı işid benzerı ış cevırıyor gıbı. tıyatro oynanıyor .bır gunde afganıstanı ele gecırmek,abd surıye ve ırakkı bırkaç gunde ışıd e teslım etmesı gıbı.sonra etnık temızlık ..vs tum dunya abd ve batı ya karşı hareket etmelı.
  Cevapla
 • Hışman 2 ay önce Şikayet Et
  Lannn bıırrak...! Talibanla anlaştınız....tıpkı pydpkk ile anlaştığınız gibi..! Yalandan bi de tehdit savurma..! Dünya yı kandırsanız bile Türkmilleti yemez ..!adi abd ve israil..!
  Cevapla
 • hacı emmi 2 ay önce Şikayet Et
  geç bunları
  Cevapla
 • Carsambali 2 ay önce Şikayet Et
  Somurecek,calacak baska birsey kaldimi Afganistan da.!Taliban'i uzaktan kumanda ile yonetecekler yine.Allah bu Amerika yi okyanusun dibine sokar insallah.Milyonlarca insani oldurduler doymadilar kana.Ya Cin girecek oraya yada Rusya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlanı görenler şok olmuştu! Bu 'araç' pes dedirten fiyata alıcı buldu
Suudi Arabistan duyurdu! Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi tam kapasite ibadete açılıyor