Afganistan'ın baş aktörü Bush: Derin bir üzüntüyle izliyoruz

ABD'nin eski Başkanı ve Afganistan Savaşı'nın bir numaralı aktörü olan George W. Bush, Kabil'de yaşanan olayları derin bir üzüntüyle takip ettiklerini açıkladı.

Afganistan'ın baş aktörü Bush: Derin bir üzüntüyle izliyoruz
Afganistan'ın baş aktörü Bush: Derin bir üzüntüyle izliyoruz
GİRİŞ 17.08.2021 13:13 GÜNCELLEME 17.08.2021 17:21
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

ABD’nin eski Başkanı George W. Bush, Afganistan’da yaşanan trajik olayları derin bir üzüntüyle takip ettiklerini ifade ederek ABD’nin sığınmacılar için güvenli geçiş sağlamakla sorumlu olduğunu söyledi.

"DERİN BİR ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ"

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından Türkiye, Almanya, İsveç, ABD, İngiltere, Danimarka, Suudi Arabistan dahil pek çok ülke vatandaşlarını ve büyükelçilik personelini tahliye etmeye başlamıştı. Afganistan’da yaşananlara ilişkin ortak açıklama yapan eski ABD Başkan George W. Bush ve eşi Laura Bush, Afganistan’daki olayları derin bir üzüntüyle izlediklerini söyledi.

Bush ve eşi Laura Bush yaptıkları ortak açıklamada, “ABD hükümeti acil insani krizler sırasında sığınmacıların resmi formaliteleri aşması için yasal yetkiye sahip. Bürokratik bir gecikme olmaksızın mülteciler için güvenli geçiş sağlama sorumluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

BUSH VE AFGANİSTAN POLİTİKASI

11 Eylül 2001 tarihinde El Kaide’nin New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Washington’da ise Pentagon’a saldırı gerçekleştirilmesinin ardından Bush'un “Terörle Savaş" politikası kapsamında ABD güçleri Afganistan'daki El-Kaide terör örgütüne yönelik saldırılar başlatmıştı.

Afganistan’daki ABD varlığının devam etmesi gerektiğini savunan Bush, Biden’in Nisan ayında aldığı ABD askerlerin çekilme kararını eleştirmişti. Bush daha önce yaptığı bir basın açıklamasında, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesini bir hata olarak nitelendirirken, Taliban'ın Afganistan'da kadınlara, çocuklara ve halka yaklaşımından endişe duyduğunu dile getirmişti.

Öte yandan, Nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül saldırılarının 20'nci yıl dönümüne kadar Afganistan'daki ABD askerinin tamamen geri çekileceğini duyurmuş, sonrasında ise geri çekilmenin 31 Ağustos’ta sonlanacağını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
george bush
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • isa 3 ay önce Şikayet Et
  Siz ve sizin gibiler de üzülecek yürek (kalp) var mi? ki üzüleceksiniz.
  Cevapla
 • dost 3 ay önce Şikayet Et
  pkk ypg pyd isid daes itlerinide siz yarattiniz..katiller..ama yok edicez..
  Cevapla
 • AbduLLAH 3 ay önce Şikayet Et
  bu üzüntüleri daha çooooook yaşayacaksiniz..hele sen gebermessen suriyede ve ırakta desteklediğin terorist pkk ypg ve diğer itlerin sonunu bi gör..
  Cevapla
 • Sanli urfali 3 ay önce Şikayet Et
  Allah herseyi hakkiyla gorendir. Herkes Hak ettigini bulur.
  Cevapla
 • abduh 3 ay önce Şikayet Et
  Alcak katil binlerce masumun kani var üzerinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabine yarın toplanıyor: Masada stokçulukla mücadele ve asgari ücret var
Piyasalar diken üstünde! 300 milyar dolarlık dev borç: Paralarını alamadılar