Taliban ülke genelinde af ilan etti

Taliban, Afganistan'da herkes için "af" ilan ettiklerini duyurdu ve kadınlara yönetime katılmaları çağrısında bulundu.

Taliban ülke genelinde af ilan etti
Taliban ülke genelinde af ilan etti
GİRİŞ 17.08.2021 13:29 GÜNCELLEME 17.08.2021 18:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Taliban'ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan'da herkes için "af" ilan ettiklerini belirterek kadınları yönetime katılmaya davet etti.

GENEL AF İLAN EDİLDİ

Enamullah Samangani, kadınların kurban olmasını istemediklerini ve yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek "Hükümetin yapısı tam olarak netleşmedi ama tecrübelerimiz doğrultusunda tam bir İslami liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı." dedi.

"Halkın halihazırda Taliban'ın uymalarını beklediği İslami kuralları bildiğini" vurgulayan Samangani, "Halkımız Müslüman, onları İslam'a zorlamıyoruz." diye konuştu.

TALİBAN'IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
afganistna ÜLE
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Nedir yani 2 ay önce Şikayet Et
  Taliban’ın Ne kötülüğü oldu bilmiyorum bilen varsa anlatsın?
  Cevapla
 • HANİFİ ÇİFÇİ 2 ay önce Şikayet Et
  Helal Olsun Sizlere Talibanlılar Fazlada Yüz Vermeyin Kadınlara Bizim Gibi Olursunuz Eve Bidaha Girmek İstemezler Ona Göre
  Cevapla
 • Dadaş 25 2 ay önce Şikayet Et
  hanifi aslinda yazmak istemezdim ama annelerimizde birer bayandi o ne bicim cümle kadin olmak kişinin elinde deyil Allah öyle yaratmiş ve islamda kadinin yeri belli bi oku ricambizim gibide deme sen şahsina konuş misal altini camura atarsan kirlenir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte en çok satan sıfır kompakt SUV otomobil modelleri...
Barış Pınarı Harekatı sonrası bölgede güven ve istikrar var