Meksika, Afganistan'dan kaçan 124 gazeteciyi ülkeye kabul etti

Meksika, Afganistan'dan tahliye edilen Afgan vatandaşı 124 gazeteciyi ülkeye kabul ettiğini açıkladı. Meksika daha önce de uluslararası ödüllü 5 Afganistan vatandaşı kadını ülkeye kabul etmişti.

Meksika, Afganistan'dan kaçan 124 gazeteciyi ülkeye kabul etti
Meksika, Afganistan'dan kaçan 124 gazeteciyi ülkeye kabul etti
GİRİŞ 27.08.2021 09:03 GÜNCELLEME 27.08.2021 09:03

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve beraberindeki heyet, Afganistan'da The New York Times olmak üzere çeşitli medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri Meksiko'daki havalimanında karşıladı.

Son Dakika: Kabil'de peş peşe şiddetli patlamalar! Kabil'de peş peşe şiddetli patlamalar!

Twitter hesabından Afgan gazetecileri paylaşan Ebrard, Meksika'nın insani nitelikte sığınma taleplerini desteklemeye karar verdiğini belirterek, "Bütün insan hayatı önemlidir ancak bugün Meksika'ya gelen bu grubun basın özgürlüğü ve iletişim hakkı ve bununla bağlantılı birçok değeri temsil ettiğini vurgulamak istiyorum." ifadesini kullandı.

Afgan gazetecileri aileleriyle birlikte misafir eden Meksika, gazetecilerin kendilerinden geçici insani koruma talep ettiğini bildirdi.

Meksika, 25 Ağustos'ta da Afganistan'dan tahliye edilen uluslararası ödüllü 5 Afganistan vatandaşı kadını ülkeye kabul ettiğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Pegasus' skandalı büyüyor! Apple'dan açıklama: Uyardık...
Anne ve babası olmayan gence sevdiği kızı Vali Aydoğdu istedi