Son dakika: Aşıda yan etki tartışmalarıyla ilgili ezber bozan açıklama!

Son dakika haberi: Koronavirüse karşı İngiltere'de geliştirilen Kovid-19 aşısı AstraZeneca yan etki haberleriyle gündeme oturmuştu. AstraZeneca aşısıyla ilgili bilim insanlarından ezber bozan bir açıklama geldi.

GİRİŞ 28.08.2021 07:05 GÜNCELLEME 28.08.2021 09:52
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Dünya 2 yıldır koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde. 4 milyondan fazla hayata mal olan virüs ile mücadele dünyanın dört bir yanında sürüyor.

Dünya genelinde 5 milyar dozdan fazla aşı yapıldı. Ancak aşı karşıtlığı pandeminin sona ermesi önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

Aşı karşıtlarının en büyük argümanlarından birisi daha bilim insanları tarafından çürütüldü.

Aşı karşıtları AstraZeneca'nın kan pıhtılaşmasına neden olduğunun altını çizerek bu kararlarını savunuyordu.

Ancak İngiltere'de yapılan bugüne kadarki en kapsamlı araştırmaya göre, virüse yakalanan kişilerde kan pıhtılaşması riski, Kovid-19 aşısı olanlara kıyasla 'çok daha yüksek'.

29 MİLYON KİŞİ İNCELENDİ

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kapsamında İngiltere'de Nisan ayına kadar testi pozitif çıkan veya aşı olan 29 milyon kişinin tıbbi kayıtları mercek altına alındı.

Virüse yakalanan her 10 milyon kişiden 12 bin 614'ünde kan pıhtılaşması görüldü. Bu sayı aşı olanlarda her 10 milyonda 66 olarak saptandı.

Başka bir deyişle kan pıhtılaşması riskinin aşı olmayanlarda daha yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Öte yandan koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 214 milyon 945 bini aştı.

Salgından en çok etkilenen ülke konumunda bulunan ABD'de ise virüs nedeniyle son 24 saatte 1442 kişi hayatını kaybetti, ülkedeki toplam can kaybı 632 bin 310'a çıktı.

California, 4 milyon 280 bini aşkın vakayla ülkede ilk sırada yer alırken; bu eyaleti 3 milyon 520 bini aşkın vakayla Teksas ve 3 milyon 71 binden fazla vakayla Florida izledi.

Can kaybı sayısında California 65 bin 399 ile ilk sırada yer aldı. Bu sayı, Teksas'ta 55 bin 798, New York'ta ise 54 bin 100 olarak kayıtlara geçti.

ABD'de Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, yetişkin nüfusun yüzde 73'üne en az bir doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Ülkede 202 milyon 500 binden fazla kişiye ilk doz, 171 milyon 773 binin üzerinde kişiye ikinci doz aşı yapıldı.

YORUMLAR 28
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşı nin yan etkileri sonucu ölen insan da Yok hasta olanda !!! Ama kimler için kafasını kuma gomenler için.. aramızdaki problemi çok basit cozebiliriz. Aşı sonucu millete bişey olursa tazminat hakkı verin gelelim yaptıralım var mı ötesi..
  Cevapla
 • Bir bilmeyen . 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazık çok yazık.Bir oyuna geldik,hala uyanmıyoruz.Ne maske ne aşı,nede kisitlamalar çare.Bosuna kendimizi ve ekonomiyi mahvettik.Hadi biz cahiliz,Dublin üniversitesi ö.görevlisidemi cahil.Prof.doktar kadın aşı ilerde zararlı olcak diyor,vurdurmayin.Bizde ise körü körüne biat.Asıyi,maskeyi kutsallaştırma.
  Cevapla
 • vtd3434 2 yıl önce Şikayet Et
  aaa o zaman bir koşu aşı olup geleyim :))
  Cevapla
 • erdinc can 2 yıl önce Şikayet Et
  milletin aklıyla dalga geçmeyin. Aşının kendisi pıhtılaşma yapıyor diyor araştırma. Virüsün de yapıyor olması bu gerçeği değiştirmez. Virüs bulaşmamış biri aşı olduğunda kendi eliyle kalp krizi, emboli sebepleriyle hayatını kaybetme riski yüksek. Üstelik salgın esnasında aşı yapılamaz bilimsel olarak çünkü varyantlara sebep olarak yayılımı artıran zaten aşıdır. Peki neden aşı zorunlu yapılıyor ? Bu halk düşmanlığı ve milli güvenlik 1.meselesidir.
  Cevapla
 • Ers45 2 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmenim, meslekî mecburiyetten dolayı aşı oldum lâkin faydalı olduğuna inanmıyorum. Aşılanma oranının artmasına paralel olarak ölüm oranlarının yükselmesi, vaka sayılarının düşmemesi, yetkili kurum ve kişilerin tutarsız beyanları gibi sebeplerden ötürü aşılara güvenmiyorum. Allah, her şeye şahittir. Bilerek birileri bizi kandırıyorsa hakkımı helâl etmiyorum, mahşerde görüşürüz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücret maratonu başlıyor: İşte masadaki rakam
TCMB'den TL mevduatı destekleyecek adım