Antikor araştırması: BioNTech'i ikiye katladı

Belçika'da yapılan bir araştırma, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının geliştirdiği antikor seviyesiyle ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu. Buna göre Moderna aşısı, Pfizer-BioNTech'e göre iki kat daha fazla antikor oluşturuyor.

GİRİŞ 01.09.2021 10:13 GÜNCELLEME 01.09.2021 10:13
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Kovid-19 dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirebilmek için aşılamanın artırılmasına yönelik çağrılar da sürüyor. Delta varyantı başta olmak üzere Kovid-19 mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz konusu süreçte kritik bir araştırma ortaya çıktı.

Halihazırda en çok gündemde olan Pfizer-BioNTech aşısıyla Moderna'nın aşısı, ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı. İki doz aşı olduktan sonra ulaşılan antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech'ten iki kat fazla çıktı.

BOINTECH AŞISINI GEÇTİ

ABD merkezli Bloomberg'ün haberine göre araştırma Belçika'nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi'nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi. 1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce Kovid-19'a yakalanmadıkları belirtildi. Sonuçlara göre Moderna aşısı olan kişilerde ortalama 2 bin 881 birim, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu tespit edildi.

ARADAKİ FARKIN KAYNAĞI

Sonuçları Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde (JAMA) yayımlanan çalışmada iki aşı arasındaki farkın, aktif bileşen sayısına dayanabileceği belirtildi. Moderna aşısında bu rakam 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.

YORUMLAR 44
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  E bundan sonra moderna asisi aliriz ben zaten biontec hic güvenmedim
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Gönderin 2 doz da ondan yapalım
  Cevapla
 • Tornacı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben virüse hiç yakalanmadım. Ama ayın 6 sından sonra uçak a binemeyeceğim diye mecbur en biontec oldum
  Cevapla
 • Bay fenasi 2 yıl önce Şikayet Et
  Mecbur vurdurturuyorlar
  Cevapla
 • halk 2 yıl önce Şikayet Et
  kim parayi verin ise o iyi deniyor iyi de sonuc da korumasi nasil madem øyle ise onu yapanlar hic hasta olmayacak demek ayni norvec gibi ellerinde bu var en iyi bu diyorlar daha ønce digeri var idi en iyi o diyorlar idi simdi da ikisi karisi daha iyi deniyor iyi de ne zaman denemisler bu sonucu bulmus kisaca hangi ulke cikarina gelir ise yada firma ile bagi o iyi deniyor
  Cevapla
 • Wanli 2 yıl önce Şikayet Et
  Geçen profun biri demişti.9 Ay önce hastalıktan çıkmış antikoru 3000 birimin üzerinde çıkmıştı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erzincan'da maden sahasındaki toprak kaymasında yeni gelişme
Küresel meseleler için yerel yaklaşımlar panelinde Başkan Altay'dan önemli mesajlar