G20 Sağlık Bakanlarından yoksul ülkelere sözde aşı desteği

G20 Sağlık Bakanlarının Roma’daki toplantısı sonrası yayımlanan bildiride, yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesi yer verildi, ancak yeni bir mali taahhütte bulunulmadı.

G20 Sağlık Bakanlarından yoksul ülkelere sözde aşı desteği
G20 Sağlık Bakanlarından yoksul ülkelere sözde aşı desteği
GİRİŞ 07.09.2021 09:54 GÜNCELLEME 07.09.2021 09:54

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Sağlık Bakanları Toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantıda, yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren “Roma Bildirisi” kabul edildi.

Toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, dünyadaki aşı eşitsizliğinin çok fazla olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını belirten İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve herkese zarar vereceğini söyledi.

“Mesajımız çok açık, aşı kampanyasında kimse geride bırakılmamalıdır” diyen Speranza, “En güçlü ülkeler önemli kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX'tan başlayarak uluslararası platformlar aracılığıyla güçlendirmeliyiz. Aşıyı tüm dünyaya ulaştırmak istiyoruz ve gerekli yatırımları yapacağız. Yeterli olacak mı? Daha fazlası gerekecek mi? Dünya ülkeleri bu yönde taahhütte bulunuyor” dedi.

Toplantının ardından yayınlanan 11 sayfalık Roma Bildirisi’nde yeni bir mali taahhütte bulunulmazken, Speranza bu konunun Ekim ayında yapılacak olan G20 Sağlık ve Ekonomi Bakanları’nın ortak toplantısında ele alınabileceğini söyledi. Speranza, “Masaya koyduğumuz araçları finanse edecek kaynakları bulmak için belirleyici bir fırsat olacak” ifadesini kullandı.

İtalyan Bakan, yoksul ülkelerin de kendi ülkelerinde aşı üretmelerine yardımcı olunması gerektiğini vurgulayarak, “Dozları aktarmak yeterli değil. Dünyanın diğer alanlarını metodolojileri ve prosedürleri üretebilir, paylaşabilir hale getirmeliyiz” dedi.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) verilerine göre 2021'in sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar doz sağlama hedefine rağmen COVAX kapsamında 139 ülkeye 230 milyondan biraz fazla Covid-19 aşı dozu teslim edilebildi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İzmir'de CHP isyanı! Dert anlatalım derken fırça yediler
Kamu bankalarından faiz indirimi atağı