DAEŞ'e katılıp sonra kaçan Begüm ikinci şans istedi: Pişmanım

15 yaşında terör örgütü DAEŞ'e katılmak için İngiltere'den Suriye'ye giden Şamima Begüm, örgüte katılmanın pişmanlığını ömür boyu taşıyacağını belirterek af istedi.

GİRİŞ 16.09.2021 14:18 GÜNCELLEME 17.09.2021 08:06
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Terör örgütü DAEŞ'e katıldığı gerekçesiyle İngiliz vatandaşlığı elinden alınan Şamima Begüm, Suriye'deki mülteci kampından BBC'nin sorularını yanıtladı

BBC'ye konuşan Begüm, Suriye'de bir kampta çürümek yerine topluma fayda sağlayabileceğini belirtti.

Begüm, BBC muhabiri Josh Baker'ın "Dünya çapında soykırımlar ve cinayetler işleyen bir grubun parçası olmak sizi nasıl hissettiriyor?" sorusuna, "Midemi ağrıtıyor. Kendimden nefret etmeme yol açıyor" diye yanıt verdi.

"NE YAPARSAM YAPAYIM KİMSE BANA İNANMAYACAK"

Begüm, "Bazı insanların ne yaparsam yapayım değiştiğime ve yardım istediğime inanmayacağını biliyorum" dedi ve ekledi:

İKİNCİ BİR ŞANS İSTEDİ

"Fakat kalplerinde azıcık merhamet, şefkat ve empati olanlara sesleniyorum: Yüreğimin tüm derinliğiyle söylüyorum ki, Suriye'ye adımımı attığım andan itibaren aldığım her karardan çok pişmanım ve hayatımın geri kalanında bununla yaşayacağım. Kimse benim kadar kendinden nefret edemez. Yapabileceğim tek şey özür dileyip ikinci bir şans istemek."

SURİYE'DEKİ GEÇMİŞİ

Suriye'ye gittikten sonra üç yıl boyunca bir Hollanda vatandaşıyla evli kalan Begüm, 2019'da ülkedeki bir kampta dokuz aylık hamileyken bulunmuştu.

Bebeği doğumdan sonra zatürree nedeniyle hayatını kaybeden Begüm, daha önce iki bebeğinin daha öldüğünü açıklamıştı.

O dönem de basına konuşan Begüm, uluslararası koalisyonun DAEŞ'in elinde bulunan kentlere düzenlediği hava saldırılarını 2017'de Manchester kentinde 22 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırıya benzetmiş ve Manchester saldırısının "intikam" olduğunu söylemişti.

İNGİLİZ BAKAN: BEGÜM'ÜN DOSYASININ DETAYLARINI GÖRSENİZ SİZ DE ONU VATANDAŞLIKTAN ATARDINIZ

Begüm dün de İngiltere'de ITV televizyonundaki Good Morning Britain programına Suriye'deki sığınmacı kampından katılmış ve doğrudan Başbakan Boris Johnson'a seslenerek "teröre karşı mücadelede nitelikli bir işe yarayabileceğini" söylemişti.

Aynı programa katılan İngiltere'nin eski İçişleri Bakanı (Şu an Sağlık Bakanı) Javid ise, "Vatandaşlıktan çıkarma kararımız doğruydu. Dosyanın detaylarına girmeyeceğim ama benim gördüğüm şeyleri görmediniz. Görseydiniz, siz de aynı kararı verirdiniz" demişti.

BEGÜM: TEK SUÇUM DAEŞ'E KATILACAK KADAR APTAL OLMAK

Begüm, "DAEŞ'in terör saldırılarını planlamasında kilit öneme sahip bir rol üstlenmediğini" ve mahkemeye çıkma imkanı bulursa masumiyetini kanıtlayabileceğini savunuyor.

BBC ile söyleşisinde "DAEŞ'e dönmektense ölmeyi tercih ederim" diyen Begüm, işlediği tek suçun "DAEŞ'e katılacak kadar aptal olmak" olduğunu öne sürüyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Onur yakut 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar vatandaslıktan atıyor bizpkkı hainleri mecliste hemde hainlik etikleri milletimin vergisi ile besliyoruz haine teröristte af kesinikle verilmemeli anında imha edeceksin nefes bile aldırmıcan üzerlerinden silindirle geçecen bunun ve bunun gibi hainlerin yasamaya hakkı yok
  Cevapla
 • NUJH 2 ay önce Şikayet Et
  İngiliz istihbaratı bu açıklama ile acaba kime ne mesaj veriyor..
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 2 ay önce Şikayet Et
  Şarkıda dediği gibi " Son pişmanlık neye yarar, Her şeyin bedeli var "
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yaw he he
  Cevapla
 • Kadir Baba 2 ay önce Şikayet Et
  Elini kolunu sallayarak Türkiye ye gelebilir. Neyi dert ediyorki.Onun gibilerle doldu İstanbul.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Engelli gencin hediyesi Erdoğan'ı duygulandırdı! Elinden öperek teşekkür etti
Diyarbakır'da lavların üzerini kapattığı topraklar yeniden tarıma kazandırılıyor