Japonya'da yabancı madde çıkan Pfizer aşılarının sayısı artıyor

Japonya'da uygulanan ve içeriğinde yabancı madde saptanan Pfizer üretimi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının sayısı artıyor.

Japonya'da yabancı madde çıkan Pfizer aşılarının sayısı artıyor
Japonya'da yabancı madde çıkan Pfizer aşılarının sayısı artıyor
GİRİŞ 17.09.2021 07:20 GÜNCELLEME 17.09.2021 07:25
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Geçen ay sonunda, içeriğinde yabancı madde saptanan Moderna üretimi bazı aşı serilerinin kullanımının askıya alınmasının ardından, ülkede uygulanan Pfizer aşıları da araştırıldı.

Kyodo ajansının yerel yönetimlere dayandırdığı haberine göre, hafta içinde Tokyo ve Osaka'ya yakın ilçelerde yabancı maddeli aşı şişeciklerinin seri numaraları tarandı.

Tarama sonrası yabancı maddeli aşı şişeciklerinin Saitama'ya bağlı Kawagoe ile başkent yakınlarındaki Hino ilçelerinde de ortaya çıktığı ve toplam sayısının 100'e yaklaştığı kaydedildi.

Aşılama kampanyasında yabancı maddeli dozların uygulanmadığı açıklandı.

Pfizer'ın Japonya faaliyetlerinden sorumlu şubesi, konuya ilişkin, şişecik içerisindeki bileşenlerin tam anlamıyla çözülemediğini, bunun aşının güvenlik ve kalitesini etkilemediğini bildirdi.

Şube, "yüzen beyaz unsur" olarak nitelediği maddenin sulandırılması sonucu çözülmesi halinde, söz konusu dozların güvenli şekilde uygulanabileceğini belirtti.

KİRLENME VE YABANCI MADDE

Japonya Sağlık Bakanlığı, açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde geçen ay sonunda kirlenme, bazı şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, kullanılmamış 1,6 milyon doz Kovid-19 aşısını toplatma kararı almıştı. Kamu yayıncısı NHK, 1,6 milyon doz aşının ülke genelinde 900 sağlık yerleşkesine dağıtıldığını bildirmişti.

Moderna aşılarının ülkedeki satışından ve dağıtımından sorumlu Japon Takeda firması, aynı üretim bandından çıkan dozların, Japonya'daki kullanımına ara verdiklerini duyurmuştu.

Kovid-19 Aşılarından Sorumlu Kabine Üyesi Kono Taro, yaptığı açıklamada, "potansiyel kirlenme" saptanan Moderna serisi 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını kaydetmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • bahoç 2 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar bilmiş var maşallah içtikleri tansiyon ilaçların içinde ne var acaba bileniz varmı hep bilim adamı oldunuz
  Cevapla
 • Zekeriya 2 yıl önce Şikayet Et
  Özellikle MRNA silarinda bunlar var.
  Cevapla
 • SALİH SAHİL 2 yıl önce Şikayet Et
  ismi çokca bilinen biontec denmiyor da neden sadece pfizer deniyor
  Cevapla
 • nanay 2 yıl önce Şikayet Et
  Gitmeden trump yapmis olabilir mi?
  Cevapla
 • Vatandas38 2 yıl önce Şikayet Et
  Yoksa asi karşıtı prof. Larin söyledikleri doğru da zemin mi hazırlanıyor. İkinci doğuda yaptırdım umarım sıkıntı çıkmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'ya 'savaş durursa hükümeti dağıtırız' tehdidi! Al birini vur ötekine...
Deniz Bank'tan Seçil Erzan açıklaması