Anlaşması iptal edilen Fransa hesaplaşma peşinde

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı, Avustralya'nın Fransız Donanma Grubu ile yaptığı denizaltı sözleşmesini sona erdirme kararından kaynaklanan mali kayıpları en aza indirmek için bir dizi seçeneğe baktıklarını açıkladı. Tazminat da gündemde

Anlaşması iptal edilen Fransa hesaplaşma peşinde
Anlaşması iptal edilen Fransa hesaplaşma peşinde
GİRİŞ 17.09.2021 15:28 GÜNCELLEME 17.09.2021 15:29
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, Fransız hükümetinin, Avustralya ile yapılan büyük denizaltı anlaşmasının iptal edilmesinin ardından, ülkeye ve Deniz Kuvvetleri Grubuna olan mali kaybın mümkün olduğunca sınırlandırılmasını sağlamaya çalışacaklarını açıkladı.

Macron hükümetinin Avustralya'dan tazminat isteyip istemeyeceği sorulduğunda Parly, "Tüm yolları inceliyoruz. Bazı haber kaynakları bu rakamın daha yüksek olduğunu öne sürse de, Fransa-Avustralya sözleşmesinin değerinin 40 milyar dolar olduğu bildirildi." dedi.

AUKUS FRANSA'YI KIZDIRDI

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ve İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

AUKUS anlaşmasının devreye girmesiyle Avustralya'nın 2015'ten beri Fransa ile yürüttüğü, maliyeti başta 43 milyar dolar olup daha sonra 90 milyar dolara ulaşan ve ülkede tartışmalara yol açan Taarruz Denizaltı Programı da rafa kalktı.

Bu duruma tepki gösteren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurmasının ve ABD ile nükleer denizaltı inşa etme konusunda anlaşma kararının iş birliği ruhuna aykırı olduğunu açıklamıştı.

ABD'DEN YANIT

Fransa'nın çıkışına Washington'dan yanıt geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki "Paris yönetimi anlaşmadan haberdardı" dedi.

Dışişleri Bakanı Blinken da anlaşma konusunda son iki gün içinde Fransız mevkidaşı ile temas kurduğunu söyledi.

Anlaşmaya Avrupa Birliği de tepkili. Yüksek Temsilci Josep Borrell, kararla ilgili bilgilendirilmediklerini söyledi.

Yaşananların, Avrupa Birliği'nin kendi savunma ve güvenlik stratejilerini geliştirmesi gerektiğini gösterdiğini belirtti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Camipi 1 ay önce Şikayet Et
  Hazır fırsat işte, fransızlar ile temas kurup bu denizaltılara talip olmalıyız. Türkiye nin nükleer denizaltılara ihtiyacı var. Küresel denklem yeniden kurulurken bizde bu denklemde yerimizi şimdiden almalıyız.
  Cevapla
 • Yinemi 1 ay önce Şikayet Et
  Beterol macron
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Dinsizin hakkından imansız gelirmiş. İyi olmuş Fransa’nın kazık yediği
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  beter olsunlar , macaron uzulunce seviniyorum. islam dusmani hergele
  Cevapla
 • Adam sende 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlara bak.ne gürültü biz gene F35 de susup oturuyoruz. Parasi verildiği halde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca yeni haritayı paylaştı! Vaka sayısı en çok artan 10 il
Antalya'da panik! Gören telefona sarıldı