Son dakika: Fransa, Washington ve Canberra'daki Büyükelçilerini geri çağırdı

Son dakika: Fransa, Avustralya'nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

Son dakika: Fransa, Washington ve Canberra'daki Büyükelçilerini geri çağırdı
Son dakika: Fransa, Washington ve Canberra'daki Büyükelçilerini geri çağırdı
GİRİŞ 17.09.2021 23:41 GÜNCELLEME 17.09.2021 23:44
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Son dakika: Fransa, Avustralya'nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından yapılan basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla Fransa'nın Washington ve Canberra Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıkları belirtildi.

ABD VE FRANSA ARASINDA 'NÜKLEER' KRİZ!

Bu istisnai kararın 15 Eylül'de Avustralya ve ABD tarafından yapılan açıklamaların ciddiyetinden kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, "Avustralya'nın Fransa ile 2016'dan bu yana sürdürdüğü okyanus sınıfı denizaltı projesinin terk edilmesi ve ABD ile nükleer enerjili denizaltılara dair iş birliğini hedefleyen yeni bir ortaklık kurulduğu duyurusu, müttefik ve ortaklar arasında kabul edilemez bir tutumdur. Bunun sonuçları ittifaklarımıza, ortaklıklarımıza ve Hint-Pasifik bölgesinin Avrupa için önemine dair anlayışımızı etkileyecektir." ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile 16 Eylül'de düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ve İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

AUKUS anlaşmasının devreye girmesiyle Avustralya, 2015'ten beri Fransa ile yürüttüğü, maliyeti başlangıçta 43 milyar dolar olarak açıklanan, daha sonra 90 milyar dolara yükseltilen ve ülkede tartışmalara yol açan Taarruz Denizaltı Programı'nı durdurduğunu duyurmuştu.

Bu duruma tepki gösteren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurmasının ve ABD ile nükleer denizaltı inşa etme konusunda anlaşma kararının iş birliği ruhuna aykırı olduğunu açıklamıştı.

ETİKETLER
büyükelçilik
YAZDIR
YORUMLAR 61
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Fransa...!!?? Suriye'de yıllarca IŞID ve PYD=PKK'nın hiç dokunmadığı "La Frange Çimento fabrikasının sahibi ülke..Bu fabrika üretimi çimentolarla PKK ve IŞID "Türk ordusuna karşı" tüneller dehlizler yapmıştı. Anlaşılan odur ki ABD ve İngiltere "AB bütünü yerine" içinden Almanya gibi ülkeleri seçerek yola devam etme kararı aldı. "NATO bitti, AB kendi ordumuzu kuralım" vs havasında olan Fransa'nın üzeri çizilippp, ÜZERİNEE BETON DÖKME ZAMANIII..."Fırıldak ALİ "tiplemesindeki MACRON'u zor günler bekliyorr..
  Cevapla
 • l@dikli @hmet @g@ 1 ay önce Şikayet Et
  çok iyi biraz birbirinizle uğraşın
  Cevapla
 • YALNIZ KURT 1 ay önce Şikayet Et
  Allah her iki Dünyada sislere fırsat vermesin emperyalist ve kapitalist dinli kâfirler yiyin birbirinizi...
  Cevapla
 • Kado 1 ay önce Şikayet Et
  Yeyin birbirinizi
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  7 milyar olan dünyada ben yekim ve ben 1 birim ve ben ölmedikce hep burda olacam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da: İşgalden kurtarılan topraklarda İstiklal marşı
Erdoğan ve Aliyev, Fuzuli Havalimanını açtı