Son dakika: ABD ateşle oynuyor! Türkiye'ye karşı yeni hedefleri...

Son dakika haberi... En son Dedeğaç'ı askeri üsse çeviren ABD, şimdi de Çanakkale Boğazını çevreleyen adalara göz dikti. Türk ve Rus etkinliğini bastırmak için harekete geçen ABD, Lozan'ı da ihlal ediyor.

Son dakika: ABD ateşle oynuyor! Türkiye'ye karşı yeni hedefleri...
Son dakika: ABD ateşle oynuyor! Türkiye'ye karşı yeni hedefleri...
GİRİŞ 19.09.2021 06:57 GÜNCELLEME 19.09.2021 07:02
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Pentagon’un yerleşmek istediği adalar Limni, Midilli, Semadirek ve Skiri. Özellikle Limni’nin hava operasyonlarında kullanılacağı belirtiliyor. “Gayri Askeri Statü”deki bu adalarda sınırlı sayıda kolluk kuvveti dışında asker bulundurmak Lozan’ın ihlali anlamına da geliyor.

Balkanlar ile Akdeniz ve Ege’de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye’yi baskılamak için Dedeağaç’a üs kuran ABD, şimdi de adalara gözünü dikti. ABD’nin Ege’de gayri askeri statüde olan ancak Yunanistan tarafından silahlandırılan adaların bazıları için kullanım izni isteyeceği belirtiliyor.

ANLAŞMA 5 YIL UZATILACAK

ABD, Türkiye sınırına 40 km uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’nı genişleterek, büyük askeri gemilerin yanaşabileceği üs haline getirmiş, Balkanlar’a bu üs üzerinden binlerce tank ve askeri araç sevk etmişti. ABD ile Yunanistan, Dedeağaç’ın kullanımı konusundaki anlaşmanın süresini 5 yıl daha uzatacak.

ADALARI DA İSTİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ekim ayında Washington’a gideceği ifade ediliyor. Ancak daha önceki anlaşmalara ek olarak ABD, Ege’deki bazı adaları da anlaşmaya dahil etmek istiyor. Pentagon’un Skiri, Limni, Midilli ve Semadirek adalarını kullanma izni peşinde olduğu vurgulanıyor. ABD’nin özellikle Limni’yi hava operasyonlarında kullanmak istediği belirtiliyor.

GAYRİ ASKERİ STATÜDE

Pentegon’un kullanım hakkı istediği adalar, 1923 Lozan Barış Antlaşması’nda belirlenen gayri askeri statüde. Yani bu adalarda asayişi sağlayacak sınırlı sayıda kolluk kuvveti dışında asker bulundurulması, Lozan Antlaşması’nın ihlali anlamına geliyor. Antlaşmaya rağmen bu adalara asker ve silah yığan Yunanistan, sözlü ve yazılı olarak defalarca uyarılmıştı.

NAVTEX’LERLE UYARDIK

Ayrıca 2020 Eylül ayından bu yana yayınlanan 10’dan fazla Navtex’le bu ihlallare dikkat çekilerek, Limni, Midilli ve Semadirek’in de aralarında bulunduğu 12 adanın acilen silahsızlandırılması gerektiği ifade edilmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 129
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Yenilen pehlivan güreşe doymaz bilmiyorlar çanakkale geçilmez
  Cevapla
 • can 1 ay önce Şikayet Et
  TÜRKIYE DE MODERN FÜZELERLE DONALTSIN HER YERI S 500 ALSIN YADA KEDI YERLI FÜZELERIMIZIDEGELISDIRSIN YERLI TANK YAPSIN YERLI ANTI TAN FÜZELERIDE YAPSIN yerli SAVAS UCAKLARIYAPSIN LAZER SILAHI YAPSIN
  Cevapla
 • MURAT 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla
 • Kerem 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar adaları işgal edecek bizde seyredelimmi neden onlardan önce biz o adalara girmiyoruz,onlar girerse bir daha çıkaramayız,sonra lazanı bozuyorlar diyerek bişey kazanamayız,sadece o adaları kaybetmiş oluruz,daha doğrusu ABD adım adım etrafımızı işgal ediyor buna müsade etmemeliyiz aksi halde sonra çok geç kalmış oluruz.
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Hedefte biz varız.Her türlü hazırlığı yapmalıyız.Biz de ABD ye yakın yerlere üs yapalım.Terör devleti ABDnin burnumuzun önünde ne işi var?yunan,rum,ermeni ,israil,abd ve bazı avrupa ülkeleri dünyanın huzurunu bozuyor.
  Cevapla
 • Mete 1 ay önce Şikayet Et
  ABD savruluyor ne yaptığını bilmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mükemmel fotoğraf için neler gerekiyor? İşte cevabı...
Kılıçdaroğlu, 10 büyükelçiyi savundu, yardımcısı "dostça hatırlatıyorlar" dedi