Binlerce yasa dışı göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi

ABD-Meksika sınırındaki Teksas eyaletine ait Del Rio kasabasında, binlerce Haitili göçmenin sınırdaki nehri geçerek ülkeye sığınmak için zor şartlar altında beklediği açıklandı.

Binlerce yasa dışı göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi
Binlerce yasa dışı göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi
GİRİŞ 20.09.2021 00:43 GÜNCELLEME 20.09.2021 00:44
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD medyasına yansıyan görüntülerde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 12 bin göçmenin sınırda geçişi sağlayan Del Rio Uluslararası köprünün altında toplandığı görüldü.

35 bin nüfusu bulunan Del Rio kasabasının belediye başkanı Bruno Lozano, kontrol edilemeyen göçmen akınına karşı federal ve eyalet yetkililerinden acil yardım istediklerini açıkladı.

Gümrük ve Sinir Muhafaza (CBP) ofisinden yapılan açıklamada da sınırdaki krizi yönetmek için bölgeye güvenlik güçleri sevk edildiği, süreci güvenli ve insani bir şekilde ele almak için çaba gösterildiği bildirildi.

Sınırdaki sığ nehri yürüyerek geçtiler

Açıklamada, ABD-Meksika sınırını oluşturan Rio Grande nehrinin diz boyu su olan yerlerinden yürüyerek geçen çoğu Haitili yasadışı göçmenin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak tesislere taşınmayı beklediği ifade edildi.

Sıcaktan köprünün ve civardaki ağaçların altına sığınan göçmenlere yiyecek ve içecekle birlikte taşınabilir tuvalet hizmeti sağlanırken göçmenlerden iki kadının doğum yaptığı, birinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı aktarıldı.

Öte yandan Teksas eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Ted Cruz, sosyal medya hesabından “Bu insan yapımı bir krizdir” diyerek Biden yönetimini eleştirirdi.

CBP’nin ağustosta 209 bine yakın göçmeni gözaltına alarak sınır dışı ettiği bilgisi paylaşılırken, Trump yönetiminin görevde olduğu geçen yıl aynı dönemde gözaltına alınan yakalanan göçmen sayısının 50 bin civarında olduğuna dikkat çekildi.

YORUMLAR 1
  • ÖFKELİ 1 yıl önce Şikayet Et
    Tüm Dünya şunu bilmeli ki, bir ülkenin kaynaklarını sömürüyorsanız, sonra döner dolaşır hakkını yediğiniz insanlar kapınıza dayanır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Konya'da! Soluğu orada aldı
Uzman isimden 'artçı' uyarısı: Deprem fırtınasına dönüşebilir!