Son dakika gelişmesi: Sudan'da başarısız darbe girişimi

Son dakika haberine göre Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu bildirdi.

GİRİŞ 21.09.2021 09:29 GÜNCELLEME 21.09.2021 17:46
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Sudan'ın başkenti Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu bildirildi. Bildiri devlet televizyonunda duyuruldu.

Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Feki Süleyman, durumun kontrol altında olduğunu belirterek halka, ülkeyi, geçiş sürecini koruma ve darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı.

40 SUBAY GÖZALTINA ALINDI

Sudan'ın başkenti Hartum'da bazı askeri araçları ele geçirerek darbe girişiminde bulunan 40 subayın gözaltına alındığı bildirildi.

SUDAN BAŞBAKANI HAMDUK: DARBE GİRİŞİMİ, ESKİ REJİM KALINTILARI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, bu sabahki darbe girişiminin eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir rejiminin kalıntıları tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

Sudan Devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Hamduk, bu darbe Aralık 2018 devrimini, Sudan halkının gerçekleştirdiği başarıları ve sivil geçiş dönemini yıkmayı hedeflediğini belirtti.

Ordu içinden ve dışından birileri tarafından tertiplenen bu darbe girişimini eski rejim kalıntılarının geçiş dönemini bitirme çabalarının devamı olarak nitelendiren Hamduk, "Darbe girişimi öncesinde asayişi bozma çabaları, Sudan'ın doğusundaki sıkıntılardan yararlanıp, kaos çıkartarak, ana yolların ve limanların kapatılması, petrol üretiminin engellenmesi ve hükümete karşı devam eden kışkırtmalar gibi geniş hazırlıklar yapıldı. Darbe girişimi, eski rejim kalıntıları tarafından gerçekleştirildi." dedi.

- SUDAN HALKI BARIŞÇIL HAKLARINI KULLANMALI

Darbe girişimine katılan herkesin yakalandığını belirten Sudan Başbakanı, bütün gerçeklerin Sudan halkına ve dünyaya açıklanacağını, kalkışmaya katılan herkesin kanun gereğince cezalandırılacağını aktardı.

Geçiş döneminin güçlendirilmesi ve eski rejimin izlerinin ortadan kaldırılması yönünde ciddi adımlar atılacağını söyleyen Hamduk, hükümeti desteklemesi ve geçişi sürecini koruması için Sudan halkını barışçıl haklarını kullanmaya çağırdı.

Hamduk, parlamento başta olmak üzere Anayasa Mahkemesi, Yüksek Yargı Konseyi, Yüksek Savcılık Konseyi ve komiserler ve geçiş döneminin diğer kurumlarının bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Geçiş döneminin tüm taraflarının birleşmesi gerektiğinin altını çizen Başbakan Hamduk, "Bugün yaşanan olaylardan ders alıp işleri yoluna koymalı." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Egemenlik Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Konsey Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu darbe girişiminin merkezi olarak olarak belirtilen başkentin Şecera bölgesindeki Zırhlı Birlikler Karargahı'nı ziyaret ederek kalkışmayı önleyen subay ve askerleri tebrik etti.

Kültür ve Enformasyon Bakanı ve hükümet sözcüsü Hamza Belul'da devlet televizyonunda yaptığı açıklamada olayların tamamen kontrol altına alındığını ve darbe girişiminin asker ve sivil liderlerinin gözaltına alındığını açıkladı.

Sudan halkını bir bütün olarak uyanık olmaya ve devrime sahip çıkmaya çağıran Belul, darbenin arkasında Ömer el-Beşir rejimi mensupları olduğunu kaydetti.

2019 SUDAN ASKERİ DARBESİ

Diğer taraftan, 2019'daki Sudan askeri darbesinde, 19 Aralık 2018'de protesto gösterileriyle başlayan Sudan devrimi esnasında, 10 Nisan 2019 akşamı, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevine Sudan Silahlı Kuvvetleri tarafından son verilmişti. 

- ANAYASAL BİLDİRİ

Asker ile sivil Özgür ve Değişim Güçleri Birliği (ÖDBG) arasında imzalanan Anayasal Bildiri Ağustos 2019'dan itibaren 39 aylık bir geçiş dönemi öngörüyordu. Ancak geçiş dönemi, Cuba Barış Anlaşması'nın imzalanmasının ardından, 3 Ekim 2020'de başlayacak ve seçimlerin yapılmasıyla sona erecek şekilde uzatıldı.

Anayasal Bildiri anlaşmasına göre Sudan'da, Devlet Başkanlığı Konseyi (Egemenlik Konseyi), kabine ve parlamento olmak üzere 3 yönetim mekanizması kurulması kararlaştırılmıştı.

Geçiş döneminin ardından seçimlere gidilecek ve askerler yönetimi tamamen sivillere devredecek.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 32
 • yeter artık 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa'da ve abd de neden hiç darbe olmazken İslam coğrafyasında bu işler hiç bitmiyor. Hristiyan alemi tek yumruk. İslam alemi başsız paramparça.
  Cevapla
 • Necdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Hangi ülke ile ilişkileri büyürsek orada darbe yapıyorlar ve asla tesadüf değil bu girişimler
  Cevapla
 • Nuri ERDİM 1 yıl önce Şikayet Et
  Darbeyle gelen darbeyle gider.
  Cevapla
 • DÜNYALI 1 yıl önce Şikayet Et
  Hristiyanlarda niye darbe olmuyor
  Cevapla
 • onrat38 1 yıl önce Şikayet Et
  müslümanların birlikte olmasını istemiyorlar
  Cevapla
 • Alp54 1 yıl önce Şikayet Et
  z kuşağı işte bir zamanlar bizde böyleydik, sabah erken kalkan ya muhtıra verirdi ya darbe yapardı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nikos Anastasiadis haddi aştı! Türkiye ile ilgili skandal ifadeler
Hurda, kağıt ve ahşap alım fiyatlarına yüzde 40 zam geldi!