Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Almanya insanları sömürdü, yağmaladı ve öldürdü

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Avrupalıların tarih karşısında sorumlu olduğunu ifade ederek "Sömürge yöneticileri olarak Almanlar da insanları baskı altında tuttu, sömürdü yağmaladı ve öldürdü." dedi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Almanya insanları sömürdü, yağmaladı ve öldürdü
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Almanya insanları sömürdü, yağmaladı ve öldürdü
GİRİŞ 22.09.2021 23:20 GÜNCELLEME 22.09.2021 23:20
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Frank-Walter Steinmeier, Berlin'de inşa edilen Humboldt-Forum'da, Etnoloji Müzesi ve Asya Sanat Müzesi'nden getirilen eserlerin yer aldığı serginin açılışında yaptığı konuşmada, eserlerin sömürge döneminde getirildiği ülkelerle görüşmeler yapılmasını istedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Almanya insanları sömürdü, yağmaladı ve öldürdü

Bu görüşmelerin, eserlerin nereden geldiğine, iade edilmesine ve yeni müzelerin kurulması üzerine yapılması gerektiğini aktaran Steinmeier, "Sadece biz Almanlar değil, sömürge tarihi olan tüm Avrupa ülkeleri." ifadesini kullandı.

"BİZ AVRUPALILARIN BU TARİH KARŞISINDA SORUMLULUĞUMUZ VAR"

Steinmeier, bu sürecin sancılı olacağını belirterek, "Ancak biz Avrupalıların bu tarih karşısında sorumluluğumuz var. Her ülke kendi başına ve hep birlikte. Her ülkenin bu geçmişten dersler çıkarması lazım. Ancak Avrupalılar olarak hep birlikte. Çünkü bu bizim geleceğimizle ilgili." diye konuştu.

- "ALMANLAR DA İNSANLARI SÖMÜRDÜ, YAĞMALADI VE ÖLDÜRDÜ"

Kolektif hafızada Alman sömürge döneminin uzun bir süre ya yüceltildiğini ya da tamamen unutulduğunu vurgulayan Steinmeier, belki o dönemde, Alman Güneybatı Afrikası'nda, bugünkü Kamerun ve Togo'da veya Papua Yeni Gine'de neler yaşandığının bilinmek istenmediğini söyledi.

Steinmeier, "Sömürge yöneticileri olarak Almanlar da insanları baskı altında tuttu, sömürdü yağmaladı ve öldürdü." dedi

Buradaki karanlığa ışık tutmanın sadece tarihçilerin görevi olmadığının altını çizen Steinmeier, "Almanların sömürge döneminde yaptıkları adaletsizlik, tüm toplum olarak bizi ilgilendiriyor. Çünkü ülkemizde de günümüzde, bu toplumun gündelik yaşamının ortasında, ırkçılık, ayrımcılık, sözde yabancıların aşağılanmasından fiziksel saldırılara kadar korkunç şiddet eylemeleri var." ifadelerini kullandı.

Steinmeier, sömürge tarihiyle yüzleşmek gerektiğine işaret ederek, "Günlük yaşamdaki ırkçılığın derin köklerini, ancak hatırlardaki karanlık noktaları aydınlatırsak, sömürge tarihimizle şimdiye kadar yaptığımızdan daha fazla uğraşırsak anlayabilir ve üstesinden gelebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

ALMANYA'NIN NAMİBYA HÜKÜMETİYLE "SOYKIRIM" MÜZAKERELERİ

Bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrikası'nda Almanların işlediği suçu ülkesi tafafından kabul etmenin çok uzun sürdüğünü belirten Steinmeier, Alman hükümeti, Namibya hükümeti ve Herero ve Nama halklarıyla bu suçun bugünkü açıdan bir soykırım olarak kabul edilmesine ilişin başlatılan müzakerelerin yakında uzlaşmayla sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi.

"Alman tarihinin bu kısmına karşı sorumluluğumuzla yüzleşmeliyiz. Çünkü bu bizim geleceğimizle, dünya kültürlerine ev sahipliği yapan bir ülkede bir arada yaşamamızla ilgilidir." diyen Steinmeier, sömürge döneminde işlenen suçların ve on binlerce insanın katledilmesinin hatıralarda yer alması gerektiğini kaydetti.

Berlin'in Dahlem semtindeki Etnoloji Müzesi ve Asya Sanat Müzesi'nde bulunan yaklaşık 500 bin eserin 20 bini Humboldt Forum'da sergilenecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Beta 1 ay önce Şikayet Et
  Olaylara çok yüzeysel bakmayın. Büyük ihtimalle birleşmiş milletlerin yapısı değişecek. Artık 5 ülkenin değil herkesin karar aldığı bir mekanizma kuralacak. Yani adamlar ağır tazminatlar BM den çıkmadan ve soykırımcı devlet yaftası yemeden ucuza çıkmak için bunlar olduğunu düşünüyorum.
  Cevapla
 • Kayan yildiz 1 ay önce Şikayet Et
  Asla asla asla $üphem YOK.Bir ücüncü dünya sava$i zilleri calsin almanlar bir degil bin tane daha hitler cikartir.ikinci Dünya sava$ini kazansalardi bu gün hitlerin heykelleri almanyanin her yerine dikililirdi.Tarihin en barbar gaddar milleti almanlardir ve gecmi$lerinden asla bir$eyde ögrenmi$ millet degiller.Hacli seferlerini her defasinda almanlar yönetti en cok askeri olanda bunlardi..Türk tarihinde sömürü´barbar´lik YOKTUR..son 150 yila bakin hep müslümanlar katliam yapilmi$ görceksiniz.alman milleti diger ab´´GIBI dönekdir:"Ne mutlu Türküm"diyene..
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Ne mutlu Türk ırkındanım falan diye ırkçılık yapmasaydın beğenecektim ama lafının sonunda cozutmuşsun. Karşı olduğun adamlar da ne mutlu Almanım diyene diyor zaten. E sen neye karşı çıkıyorsun ki?
  Cevapla
 • Bircihan 1 ay önce Şikayet Et
  Sermayenin Asya ya kayması ve Afrikanin artık Avrupaya değil yönünü türkiye ve Asya ya dönmesi Avrupa yi belliki çok korkutmuş öz eleştiri ve gerçekleri konuşmaya başladılar
  Cevapla
 • almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya`da ki emeklileri de göz önüne alsaydi bari, unuttu herhalde!
  Cevapla
 • Yalan yok 1 ay önce Şikayet Et
  Ya Biz Hiç mi Acaba .???
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Tırı vırı yapacağına örnek ver haci.
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Kendisi sömürge olan bir ülke kimi sömürebilir ki. Ara ara belki bulursun. En büyük dönemimizde bile Anadolu dururken Hicaza demiryolu yapmış ,Beyruta ,Batı trakyaya bir dünya yatırım yapmış bir Osmanlı nasıl sömürgeci olur.
  Cevapla
 • Alperen 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç. Biz asla sömürgeci olmadık. Sömürseydik bu gün 1,5 milyar insan Türkçe konuşuyor olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin ve Rusya'dan 'AUKUS'a karşı tehlikeli hamle!
Ordu'da skandal: Kuran-ı Kerim sayfalarını kesip konfeti yaptılar