Müslüman kadına ırkçı saldırı: Türkiye'ye def ol git

Avusturya doğumlu Baraa Bolat, Avusturya’nın başkenti Viyana’da başörtüsü taktığı için ırkçı saldırıya maruz kaldı.

GİRİŞ 25.09.2021 21:59 GÜNCELLEME 25.09.2021 21:59
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

Avusturya’nın başkenti Viyana’da başörtüsü taktığı için ırkçı saldırıya maruz kalan Avusturya doğumlu Baraa Bolat, dün meydana gelen olaya ilişkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatında ilk defa bir ırkçı saldırıya maruz kaldığını belirterek, "Bu yaşadığım benim için çok üzücüydü, ilk defa karşı karşıya kaldığım bir durum olduğu için genel olarak nasıl hareket edeceğimi bilemedim." diye konuştu.

'TÜRKİYE'YE DEFOL GİT'

Bolat, ırkçı saldırının belediye otobüsünde yaşandığını ifade ederek, "Bir kadın bana yaklaşarak, başörtüsü taktığım için her ne kadar Türkiye’den gelmiyor olsam da önyargıyla ‘Türkiye’ye defol git’ dedi." ifadesini kullandı.

Irkçı saldırganın söylediklerini duymazdan gelerek, otobüsün ön tarafına gittiğini ancak kadının kendisini rahat bırakmadığını, bulunduğu yere gelip, hakaret ve ırkçı ifadelerini sürdürdüğünü vurgulayan Bolat, şöyle devam etti:

"Bana tükürene kadar yaptıklarını görmezden geldim, ki salgın döneminde, kim bilir belki de hastalığı taşıyordu. Bunun üzerine ben dışarı çıktım, o da arkamdan geldi ve başörtüme saldırarak, çok sert bir şekilde çekti. Çekmeden ötürü çenemin altında başörtüsünü tutturduğum iğne yaralanmama yol açtı. Kadına bağırdım ama durmadı, cep telefonumu çıkartıp görüntü almaya başlayınca durdu ve caddenin karşı tarafına geçti."

Bolat, yaşadığı üzücü olayı sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda duyurmaya çalıştığını aktararak, "Bu olay karşısında bir duruş sergilemem gerektiğini ve bunu herkesin öğrenmesi gerektiğini düşündüm. Başörtüsü taksın ya da takmasın, ten rengi ne olursa olsun, hangi etnik kökene sahip olunursa olunsun böyle bir durum yaşanmamalı ve bu olay hiçbir şekilde göz ardı edilmemeli." dedi.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Sosyal medyadaki paylaşımının ardından çok sayıda kişinin kendisiyle irtibata geçerek, dayanışma ve geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu dile getiren Bolat, ırkçı saldırı sonrasında polise giderek şikayette bulunduğunu ve yasal sürecin başlatıldığını anlattı.

Bolat, olayın sosyal medyada duyulmasının ardından çok sayıda başörtülü kadının aynı saldırgan tarafından ırkçı saldırıya maruz kaldığını ve saldırganın bilinen bir şahıs olduğunu öğrendiğini belirterek, "Bu kişi tarafından saldırıya maruz kalan, tükürülen ilk kişi ben değilim, birçok başörtülü kadın ne yazık ki benzer saldırılara aynı kişi tarafından maruz bırakılmış. Bu nedenle yapılanın bir karşılığı olmak zorunda. Eğer bu kişi psikolojik rahatsızsa hastaneye yatırılmalı ya da bir çözüm bulunmalı. Bu kişinin serbest bir şekilde dışarıda, başka insanlara zarar vermesi kabul edilemez." diye konuştu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da başörtüsü taktığı için ırkçı saldırıya maruz kalan Baraa Bolat, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Otobüste hiç kimsenin kendisine yardımcı olmadığını ve herkesin yaşananları film izler gibi izlediğini vurgulayan Bolat, etnik köken, din, ten rengi fark etmeksizin zor durumda olan ve yardıma ihtiyaç duyan insanlara karşı duyarlılığın artırılması için daha fazla çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

YAZDIR
YORUMLAR 168
 • Fatih 4 hafta önce Şikayet Et
  Yorum yapanlarin dikkatine leilehe illallah muhammedin resulullah diyenden elinizi dilinizi çekin (h.ş)
  Cevapla
 • hıghlander 1 ay önce Şikayet Et
  Baraa,Aldırma o alkolik piskopata!..yakında öğrenecek neyin ne olduğunu
  Cevapla
 • Gani 1 ay önce Şikayet Et
  müslüman olmak kolay değil müşrikler sahabelere neler yapmış neler.
  Cevapla
 • Ebabil kusu 1 ay önce Şikayet Et
  Bi defolun gidin ya , simdikiler hep moda icin kendini teshir ede ede ne oldugu belirsiz bez parcasindan ibaret , yok kapali yok bilmem ne , hanginiz gercek anlamiyla ALLAH icin kapaniyor ??? Yaptiginiz bu kapanis ,aciklardan daha cok dikkat cekiyor ve hareketler ,eylemler mide bulandirici , kimse kimseyi kandirmasin . Bu mu islamaki kapanis ??? Uyarinca hemen sanane ,kalbimi bilemezsin ,kalbinizi bilemem ama yasantiniz ortada ,kalp neyse yasantida odur ,kendinizi kandirmayin , Yorumum genel ,bu haber ile ilgili degil
  Cevapla
 • Nurullah 1 ay önce Şikayet Et
  Sana hak veriyorum. Lakin bu tepkini İslam'a hakaret edenlere neden göstermiyorsun? Önce kendimize bir bakalım. Biz çok mu iyi yaşıyoruz İslam'ı?
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bayan Türk değil anladığım kadarıyla. Bayana geçmiş olsun diyorum. Olayın özünde Türk düşmanlığı var gevur daki algı Müslüman sadece türkler gibi düşünüyor.
  Cevapla
 • ali. kostelek 4 hafta önce Şikayet Et
  nerden biliyon gevur olduğunu bizimkiler sanki cokmu iyi tik tokta kendilerini rezil etmekten başka neyi yapıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Van Gölü’nün dibindeki kalıntılar dünyaya tanıtılacak
İstanbul’un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım