Araştırma: BioNTech aşısının etkinliği 6 ay sonra düşüyor

Pfizer/BioNTech aşısının ilk ayında yüzde 88 koruma sağladığı, 5 ay sonra bu oranın yüzde 47'ye düştüğü belirlendi. Ancak aşı bu aylar içinde, Delta varyantında hastaneye yatışı ve ölümü yüzde 90 oranında engelledi. Yani aşı hala çok güçlü.

Araştırma: BioNTech aşısının etkinliği 6 ay sonra düşüyor
Araştırma: BioNTech aşısının etkinliği 6 ay sonra düşüyor
GİRİŞ 05.10.2021 11:44 GÜNCELLEME 05.10.2021 11:44

Türkiye'de de kullanılan Pfizer-BioNTech aşısı ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı.

Önemli tıp dergilerinden The Lancet'te yayımlanan çalışmada, aşının Kovid-19 enfeksiyonuna karşı koruma yeteneğinin ilk ayında yüzde 88 olduğu, ardından yüzde 47'ye düştüğü tespit edildi.

ABD'nin Güney Kaliforniya bölgesindeki yaklaşık 3,4 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada, aşının ilk kullanıma sunulduğu Aralık 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arası incelenirken, aşının hastaneye yatış ve ölümü önlemedeki etkinliğinin, daha bulaşıcı olduğu tespit edilen Delta varyantına karşı bile en az 6 ay boyunca yüzden 90'ın üzerinde olduğu aktarıldı.

Çalışmada aşının Delta varyantına karşı etkinliğinin ilk ayın ardından yüzde 93 olduğu, 4 ay sonra ise yüzde 53'e düştüğü bildirilirken, diğer varyantlara karşı etkinlik ise yüzde 97'den yüzde 67'ye düştüğü vurgulandı.

Stanford Üniversitesi: BioNTech aşısının koruyuculuğu düştüStanford Üniversitesi: BioNTech aşısının koruyuculuğu düştü

"DELTA, AŞIDAN TAMAMEN KAÇAN BİR VARYANT DEĞİL"

Çalışma ile ilgili konuşan Kaiser Permanente Güney Kaliforniya Araştırma ve Değerlendirme Departmanından çalışma lideri Sara Tartof, "Bize göre bu, Delta'nın aşı korumasından tamamen kaçan bir varyant olmadığını gösteriyor" dedi.

Tartof, "Öyle olsaydı, aşılamadan sonra muhtemelen yüksek koruma görmezdik, çünkü bu durumda aşılama işe yaramazdı. Düşük başlar ve düşük kalırdı" diye konuştu.

KAYNAK: NTV
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan ve Putin'den önemli telefon görüşmesi
Bakan Akar, Suriye sınırında! Ziyaretin zamanlaması dikkat çekti