"Günah çıkarmanın gizliliği"ni Fransız yasalarından üstün gördü

Kiliselerde yüz binlerce çocuğun cinsel istismara maruz kalmasının tartışıldığı Fransa'da Psikoposlar Konferansı Başkanı Eric de Moulins-Beaufort, "günah çıkarmanın gizliliği"nin Fransız yasalarından daha üstün olduğunu belirtti.

"Günah çıkarmanın gizliliği"ni Fransız yasalarından üstün gördü
"Günah çıkarmanın gizliliği"ni Fransız yasalarından üstün gördü
GİRİŞ 06.10.2021 23:04 GÜNCELLEME 06.10.2021 23:04
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ülkede Katolik kiliselerde çocukların cinsel istimara uğradığı açıklanmasının ardından din adamlarının "günah çıkarmasının gizliliği", bu vakaların ortaya çıkmasını engellemesi nedeniyle tartışılıyor.

De Moulins-Beaufort, kamu yayıncısı France Info'ya yaptığı açıklamada, günah çıkarmanın korunması gerektiğini belirtti.

"Günah çıkarmanın gizliliği bizim için zorunluluktur ve Cumhuriyet yasalarından daha üstündür." ifadesini kullanan De Moulins-Beaufort, günah çıkarma gizli kaldığı için din adamının "pedofili vakası"na karışıp karışmadığını bilmediklerini, muhtemelen bunu yapanın çok olduğunu söyledi.

De Moulins-Beaufort, ayrıca, cinsel istismara maruz kalan bazı çocukların günah çıkarma seanslarında konuştuğunu, bu durumdaki çocukların başka koşullarda konuşmasını sağlamak gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) üyesi Laetitia Atlani-Duault, yaptığı açıklamada, günah çıkarma seanslarının rahiplerin çocukların maruz kaldığı cinsel istismar vakalarını ihbar etmesini engellememesi gerektiğini vurguladı.

Fransız yasalarına göre, 18 yaşından küçüklerin cinsel saldırıya uğradığı bilgisine sahip kişilerin bunu polise ihbar etme zorunluluğu bulunuyor. Bu kurala uymayanlara 3 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası veriliyor. Ancak söz konusu çocuk 15 yaşındaysa hapis cezası 5 yıla ve para cezası 75 bin avroya yükseliyor.

Katolik Kiliselerde din adamlarının "günah çıkarma" seanslarının cinsel istismar vakalarının gizli kalmasını sağladığı belirtiliyor.

Halk arasında "günah çıkarma" olarak bilinen "itiraf sakramenti" Katolik Kiliselerinde kabul edilen 7 Temel Sakramentlerden biri kabul ediliyor. "Günah çıkarma", vaftizden sonra kişinin günahlarından pişman olması sonunda bir papaza günahlarını itiraf etmesi anlamına geliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Karamanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  anaaa fıransada laiklik elden gitmiş, hemen askeriye yönetime el koysun
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah katında din İslamdır.
  Cevapla
 • cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Sapık batı.Bunların genel yapısı bozuk.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  "Çivi çiviyi söker'' adamlar günah işleyerek günah çıkartıyor ahahhaha :))
  Cevapla
 • samani 1 yıl önce Şikayet Et
  Başkasına bakacağımıza kendimize bakalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Almanya açıklaması: 'Farklı şeylerle oyalandılar! Fena gittiler'
Şok Marketler çağrı yapmıştı! BİM CEO'su Galip Aykaç istifa etti