Cammu Keşmir'de en az 500 kişi gözaltına alındı

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde düzenlenen silahlı saldırılar nedeniyle son 3 günde en az 500 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cammu Keşmir'de en az 500 kişi gözaltına alındı
Cammu Keşmir'de en az 500 kişi gözaltına alındı
GİRİŞ 10.10.2021 17:04 GÜNCELLEME 10.10.2021 17:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Srinagar bölgesinde gerçekleşen saldırılar sebebiyle polis, son 3 günde Cammu Keşmir bölgesi genelinde 500'den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Polis yetkilileri, geçen haftadan bu yana silahlı saldırılarda 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle yıl başından bu yana ölenlerin sayısının 28'e yükseldiğini kaydetti.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 21'inin Müslüman, 7'sinin ise Hindu ve Sih azınlık topluluklarına mensup olduğu belirtildi.

Polise göre, gözaltına alınanlar arasında "dini grupların üyeleri ve Hindistan karşıtı eylemciler" yer alıyor.

Polis daha önce yaptığı açıklamada, saldırıları "terör olayları" olarak nitelendirmişti.

Saldırılara dair soruşturmanın devam ettiği bilgisi paylaşılan açıklamada, saldırıların tüm boyutlarıyla ortaya konulması için çalışmalara devam edildiği belirtilmişti.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947'de sömürge olarak yönettiği Hindistan'dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise sınırdaş Çin'in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi, halk oylamasına karşı tutum benimserken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • hacı emmi 1 ay önce Şikayet Et
    hindistan-pakistan savaş çıkmasını istiyorlar. bir zamanlar Türkiye-iran arasında savaş çıkmasını istediler. aynı güçler aynı konuyu tekrar eşiyorlar.
    Cevapla
  • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
    İngiliz şeytanı... Lanet ol. Gittiği yerlere firak ekip gitti... akan kanlarda elbet boğulacaksın...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sezai Temelli'den gençlere skandal 'Öcalan' çağrısı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum