Bozayı ve yavrularına yaklaşıp güçbela kaçan kadına hapis cezası

Bir anne Kuzey Amerika bozayısının saldırısına uğrarken görüntülenen kadın, Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki ayılara fazla yaklaştığı gerekçesiyle 4 gün hapis yatacak.

Bozayı ve yavrularına yaklaşıp güçbela kaçan kadına hapis cezası
Bozayı ve yavrularına yaklaşıp güçbela kaçan kadına hapis cezası
GİRİŞ 10.10.2021 19:49 GÜNCELLEME 10.10.2021 19:49
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Bir anne Kuzey Amerika bozayısının saldırısına uğrarken görüntülenen kadın, Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki ayılara fazla yaklaştığı gerekçesiyle 4 gün hapis yatacak.

Park korucuları, söz konusu karşılaşmanın görüntülerinin mayısta viral olmasının ardından, kadını bulmak için ülke çapında arama başlatmıştı.

Yellowstone Ulusal Parkı'ndan yapılan açıklamaya göre Illinois eyaletinden 25 yaşındaki Samantha Dehring, yaklaşık 90 metre mesafede kasten bulunarak yaban hayvanına yaklaşıp fotoğraflarını çektiğini itiraf etti.

Wyoming Yargıcı Mark L. Carman, Dehring'e 4 gün hapis, bir yıl gözetimsiz denetimli serbestlik, 1000 dolar (yaklaşık 9 bin TL) para cezası ve 1000 dolarlık da kamu hizmeti ödemesi cezası verdi. Dehring, bir yıl boyunca da Yellowstone Ulusal Parkı'ndan men edildi.

Videoda, Dehring'in 10 Mayıs'ta dişi bir Kuzey Amerika bozayısı ve üç yavrusunun görüntülerini kaydettiği, ardından da ayılardan birinin huzursuzlandığı görülüyor. Ayı, uzaklaşmadan ve iki yavrusuna geri dönmeden önce Dehring'e doğru saldırıyor.
 
Dehring'in ve ayılarla karşılaşmasını kaydeden kişinin nefes nefese kaldığı duyuluyor.

Ardından Dehring'in arabadan uzaklaşırken, "Aman Tanrım, aman Tanrım" dediği işitiliyor.

İhlal bildirimine göre diğer ziyaretçiler yavaşça geri çekilip araçlarına binerken, dişi bozayı korkutmak amacıyla kendisine doğru saldırdığında Dehring uzaklaşmadı ve fotoğraf çekmeye devam etti.

Yellowstone Ulusal Parkı'nda bir hayvan bir patikaya, iskeleye veya park yerine yakın olduğunda, insanların ayılardan ve kurtlardan en az 90 metre uzakta durmaları ve mesafelerini korumak için dönüp orayı terk etmeleri gerekiyor.

Savcılar, yaban hayvanlarını besleme, onlara dokunma, onlarla alay etme, onları korkutma veya kasıtlı olarak rahatsız etme konularında ayrı ayrı suçlamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcı Vekili Bob Murray, Dehring'in para cezası ve bir süreliğine federal hapis cezasıyla kurtulduğu için şanslı olduğunu söyledi.

Murray, "Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki yaban hayatı gerçekten de yabani. Park, hayvanların parmaklıklarla çevrili bir kafesin güvenliği içinde görülebileceği bir hayvanat bahçesi değil. Hayvanlar doğal ortamlarında özgürce dolaşıyor ve tehdit edildiklerinde buna göre tepki veriyor" dedi.

Yavrularıyla birlikte olan bir dişi Kuzey Amerika bozayısına yaklaşmak kesinlikle aptalca. Dehring'in burada yaralanmış bir turist değil de bir zanlı olması tamamen şans.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE
ETİKETLER
Mahkeme
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Vatandaş ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlarda adalet tam manası ile işliyor çaydırıcılık var 4 günlük dahi olsa cezasını yatıyor böyle olunca avrupada huzur oluyor trafik te de normal yaşamda da herkez bir birinine saygı duyuyor.
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  acayip huzur var bir bilsen..
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Orası Amerika kardeş. Avrupa değil
  Cevapla
 • Burhan 1 ay önce Şikayet Et
  Haberi okumadan yorum yapanlar sürüsü...
  Cevapla
 • Cahil 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara baktım da gülesin geldi ayıyı rahatsız ettiği için değil kendi yaşamını riske attığı için ceza almış...
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  haberi okuyan kimse senin çıkardığın yorumu çıkarmaz, bence sen kendinin garip haline gül
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa nın hayvan koruma kanunları bizden çok ileri,bizde olsa belkide ayıyı kadına saldırdığı için öldürür,kadına hiç kabahat bulmazlardı.
  Cevapla
 • Akın Tezel 1 ay önce Şikayet Et
  Geçen gün bir adamın kucağındaki bir, bir buçuk yaşındaki çocuğunu seveyim dedim. Adam yaklaşma diye ayaklandı. Bir zamanlar da İsviçre'de bir kadının köpeğini seveyim dedim, herkes bana bağırıp çağırmaya başladı. Köpek yerine kadına sarılıp öpmeye başlasaydım herhalde aferin deyip alkışlayacaklardı. İyi Türkiye'de yaşıyorum. Yabancı ülkede yaşasaydım çoktan seri katil olmuştum.
  Cevapla
 • Nuri 1 ay önce Şikayet Et
  amarika mantıgı ...deli saçması ? kadın ayıya fazla yaklaşyıysa eger ayı nın kadına fazla yaklaşmadıgını nereden bilecegiz ?dur ölçeyim mesafe 90 metre varmı ? )) kadın parçalansaydı orada sorumlusu abd olacaktı...tel örgü yok ..ama kadın suçlu ): hırsızın ev sahibini bastırması .. abd mantık bu işte...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Baykar uçak mühendisi Tarık Keseci son yolculuğuna uğurlandı
Yerli Hava Savunma Sistemi Hisar A+ TSK'ya teslim edildi