Son dakika haberi: KKTC Başbakanı istifasını sundu

Son dakika haberi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Başbakan Ersan Saner, hükümetin istifa ettiğini duyurdu. Saner, istifanın en kısa sürede cumhurbaşkanına sunulacağını bildirdi.

GİRİŞ 13.10.2021 12:28 GÜNCELLEME 13.10.2021 14:34
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile iligli bir açıklama yaptı.

FİKİR AYIRILIKLARINI SEBEP GÖSTERDİ

KKTC Başbakanı Ersan Saner, yazılı açıklamada Ulusal Birlik Partisi-Yeniden Doğuş Partisi–Demokrat Parti koalisyonunun sona erdiğini kaydetti.

Saner, istifa gerekçesi olarak bir süredir Meclis Genel Kurulunun nisap sorunu nedeniyle toplanamamasını ve koalisyon ortakları ile yaşanan fikir ayrılıklarını gösterdi.

Ulusal Birlik Partisi-Yeniden Doğuş Partisi-Demokrat Parti koalisyonu, 19 Aralık 2020'de güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Yeniden Doğuş Partisi milletvekili Bertan Zaroğlu ve Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş'ın partilerinden istifa etmeleri nedeniyle koalisyon azınlık hükümeti konumuna düşmüştü.  

SANER'İN AÇIKLAMASI

Saner, “Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunların istifasını getirdiğini belirtti” ve şunları kaydetti:

Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, Covid-19 salgını şiddetli bir şekilde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel amacı salgının ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sorunlara rağmen bu iki konuda başarılı olduk. Pandemi ile mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız.
Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni dönem çalışmalarına başlayan Meclis'imizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yaptığımız önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve desteği göremeyeceğiz.
Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sorunlar vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum.

Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım.”

KAYNAK: AA
YORUMLAR 55
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl bir oyun kuruluyor gine.
  Cevapla
 • emin 1 yıl önce Şikayet Et
  referandumla anavatana bağlayın gitsin
  Cevapla
 • İhsan Kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Alın size parlementer sistem saçmaliği!!!!
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 yıl önce Şikayet Et
  bence içinde bir oyun var ya fetö oyunu yada amerika oyunu yeni gelen ersin tatar başbak an ama etrafda çakallar yönetiyor fetö gibi hükümeti kasıyorlar hatta fetö ağırlığı var orda bence iş yürümüyor her taraf kadrolarla sarılmış başbakan boşa çıkartılmış durumda korkusuz başbakan olacakki onları kovalayacak yetki bende lan diyecek yaltakçıları derhal postalayacak o zaman iş yürür bir zamanlar ecevitin etrafını sarmışlardı her şeyi imzalatıyorlar ecevit hasta diye sahte raporlar adamı baya oynattılar
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs'ada Başkanlık sistemi lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İspanya'dan Galatasaraylıları heyecanlandıran Ronaldo iddiası!
TFF resmen açıkladı! Göztepe ve Altay hükmen mağlup