Fransa'dan İngiltere'ye tehdit! 8 gün süre verdi

Fransa'nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, İngiliz sularında avlanmaları için Fransız balıkçılara lisans vermemeye devam etmesi halinde İngiltere'ye karşı 8 gün içinde misilleme yapacaklarını bildirdi.

Fransa'dan İngiltere'ye tehdit! 8 gün süre verdi
Fransa'dan İngiltere'ye tehdit! 8 gün süre verdi
GİRİŞ 14.10.2021 23:49 GÜNCELLEME 14.10.2021 23:49
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Beaune, yaptığı açıklamada, yaşanan balıkçı sorununda çok sabırlı davrandıklarını, İngiltere'nin Fransız balıkçılara İngiliz sularında avlanmaları için gerekli lisansı, bilgi eksikliği nedeniyle değil siyasi tercihi sonucu vermediğini belirtti.

Bunun sadece Fransa'nın değil aynı zamanda Avrupa'nın da sorunu olduğunu ifade eden Beaune, bu konuda Avrupalı ortaklarını harekete geçirdiklerini söyledi.

MİSİLLEME YAPACAĞIZ

Beaune, İngiltere'nin Fransız balıkçılara lisans vermemeye devam etmesi ve olumlu işaret almamaları halinde 8 gün içinde ulusal veya Avrupa düzeyinde misilleme yapacaklarını kaydetti.

AB ve İngiltere arasında 2021'deki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlanabildi ancak özellikle Fransız balıkçılar belirlenen bölgelerde faaliyet gösteremedi.GERİLİM ARTIYOR

İngiltere'ye bağlı Jersey Adası yönetimi, kendi sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemişti. Bu durum, İngiltere ve Fransa arasında gerilime neden oldu.

Fransa, Jersey'in elektriğini kesme tehdidinde bulunmuş, Fransız balıkçılar da adanın limanını ablukaya almıştı.

İngiliz hükümeti, Jersey Adası'na önlem olarak iki donanma gemisi göndermiş, Fransa da bunun ardından misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme kararı almıştı.

Fransız balıkçıların ablukasının bitmesi üzerine donanma gemileri karşılıklı olarak geri çağırılmıştı. Fransa, balıkçılık konusunda AB'nin Birleşik Krallık'a karşı daha katı davranmasını talep ediyor.

Manş Adaları'ndan olan Jersey'nin elektriğinin yüzde 95'i yaklaşık 14 mil uzaklıktaki Fransa tarafından sağlanıyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan ada, uluslararası arenada İngiltere tarafından temsil ediliyor.

YORUMLAR 33
 • Erdal 11 ay önce Şikayet Et
  savasin arpasi benden bugdayi senden hu dek dek demokrasi gelir ulkelerinize belki
  Cevapla
 • Alaattin 11 ay önce Şikayet Et
  ingiltere fransayı çok tokatlamiştır büyuk abisi fransanın sesini kısar ıngiltere
  Cevapla
 • Kemal 11 ay önce Şikayet Et
  Çoooookkk endişeliyizzzzz
  Cevapla
 • Hakan 11 ay önce Şikayet Et
  Yiyin birbirinizi. İnşallah aranız hiç düzelmez
  Cevapla
 • vatan 11 ay önce Şikayet Et
  it iti isirmaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye yeni bir hazırlık yapıyor: TCMB'den gelen 2 faiz hamlesinin perde arkası
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan'ı bir araya getirdi! Masadaki kitabın sırrı