Hollanda'da Müslümanlara ait kurumların gizlice araştırıldığı ortaya çıktı!

Hollanda'da bazı belediyelerin özel şirketler aracılığıyla camiler ve Müslümanlara ait kurumlar hakkında gizli araştırma yürüttüğü belirtildi.

Hollanda'da Müslümanlara ait kurumların gizlice araştırıldığı ortaya çıktı!
Hollanda'da Müslümanlara ait kurumların gizlice araştırıldığı ortaya çıktı!
GİRİŞ 16.10.2021 21:22 GÜNCELLEME 16.10.2021 21:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

NRC gazetesinin haberinde, Hollanda'da en az 10 belediyenin camiler, cami imamları, cami dernek yöneticileri ve cemaatteki etkin kişilere ilişkin gizli araştırma yaptırdığı iddia edildi.

Araştırma yürüten belediyeler arasında Rotterdam, Delft, Almere, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal ve Ede yer alırken Utrecht Belediyesi, araştırmanın gizliliği ve yöntemiyle ilgili şüpheler nedeniyle incelemeyi durdurdu.

Gizli araştırmalar için 300 bin euro harcandı

Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV) belediyeler aracılığıyla finanse ettiği araştırmanın NTA (Nuance door Training en Advies) adlı özel firma aracılığıyla yaptırıldığı kaydedildi.

Müslümanlara yönelik gizli araştırmalar için yaklaşık 300 bin euro harcandığının altı çizildi.

NTA belediyelere "gizli bilgi" olarak raporladı

Camilerde araştırma yapan NTA çalışanlarının kendilerini cemaatten biri ya da ziyaretçi olarak tanıttıkları belirtilen haberde, bu görevlilerin inceleme sırasında cemaatten birçok kişiyle kimliklerini açıklamadan görüştükleri aktarıldı.

NTA'nın özellikle imamların ve yöneticilerin geçmişleri, nereden geldikleri ve nerelerde eğitim gördüklerine ilişkin bulguları belediyelere "gizli bilgi" olarak raporladığı vurgulandı.

Radikalleşme sorunları

Suriye savaşı sırasında DEAŞ'a katılımlar sebebiyle hükümetin radikalleşmeye yönelik araştırmalarının yetersiz kaldığı belirtilen haberde, belediyelerin kendi araştırmalarıyla bu sorunu çözmek istedikleri kaydedildi.

NRC'nin haberinde belediyelerin kendi bölgelerindeki camileri yakından izleterek "daha gerçekçi sonuçlar elde etmek" istedikleri belirtildi.

"Devlet ile Müslümanlar arasındaki güven ciddi şekilde zedelendi"

Belediyelerin kamu düzenini koruma görevi gereği bu tür incelemeleri yürüttüğü belirtilen haberde anayasa profesörü Ymre Schuurmans'ın görüşleri aktarıldı.

Haberde, yapılan işlemi "hukuksuz" bulan Schuurmans'ın "Bu kapsamdaki bir bilginin toplanması çok geniş bir yetki ve belediyeler bunu özel şirket eliyle yapamaz" şeklindeki görüşlerine yer verildi.

İddialara ilişkin Müslüman kuruluşlardan SPIOR'un görüşüne yer verilen haberde Hollanda'da devlet ile Müslümanlar arasındaki güvenin "ciddi şekilde zedelendiği" şeklindeki değerlendirme aktarıldı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • baki 1 ay önce Şikayet Et
  sadece hollandami, avrupadaki her ülke bunu yapiyor
  Cevapla
 • uyaniş 1 ay önce Şikayet Et
  aynen
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Sorunlar dünya'nın genel atmosferinin eseri
  Cevapla
 • Cumali 1 ay önce Şikayet Et
  Ah benim müslüman kardeşlerim siz Avrupa'da elinizi çekseniz onlar acında ölecek de bir türlü vaz gecmiyorsunuz
  Cevapla
 • baki 1 ay önce Şikayet Et
  ne vaz gecmesi, TIR söförü göndermek icin görüsmeler yapiliyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ANKA VE AKSUNGUR görüntüleri nefesleri kesti
Korkunç manzara! Çatı anne ve oğlunun üzerine düştü