Diplomatik kriz patlak verdi! Güven mektubu sunmayan büyükelçi sınır dışı edildi

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya güven mektubu sunmayan Fransa’nın Belarus Büyükelçisi Nicolas de Lacoste sınır dışı edildi.

Diplomatik kriz patlak verdi! Güven mektubu sunmayan büyükelçi sınır dışı edildi
Diplomatik kriz patlak verdi! Güven mektubu sunmayan büyükelçi sınır dışı edildi
GİRİŞ 18.10.2021 00:26 GÜNCELLEME 18.10.2021 00:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Fransa'nın Belarus Büyükelçisi olarak göreve başlayan Nicolas de Lacoste görevlendirmenin ardından Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei'ye güven mektubunu sundu.

Bu seremoninin ardından göreve başlayan Büyükelçi Lacoste, sonrasında Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya güven mektubunun kopyasını sunmadı. Büyükelçinin güven mektubunu sunmaması üzerine Belarus ile Fransa arasında diplomatik kriz patlak verdi. Belarus, Büyükelçi Lacoste'nin ülkeden ayrılmasını istedi.

ÜLKESİNE DÖNDÜ

Lacoste, bugün Belarus'un başkenti Minsk'ten ayrılarak ülkesine döndü. Fransa'nın Belarus Büyükelçiliği'ndeki diplomatik kaynaklar, Büyükelçi Lacoste’nin ülkeden ayrıldığını ve Fransa'nın duruma ilişkin yarın detaylı açıklama yapacağını aktardı.Belarus'ta 9 Ağustos 2020'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ülkeyi 27 yıldır yöneten Lukaşenko kazanmış, ülkenin muhalif adayları seçimlere hile karıştırıldığını savunarak destekçilerini sokağa davet etmişti. Belarus'ta aylarca süren protesto gösterilerinde binlerce kişi yaralanmış yine binlerce kişi gözaltına alınmış bazı göstericiler de polisle çatışırken yaşamını yitirmişti. Avrupa Birliği (AB), Belarus'ta yapılan seçimlerden sonra Lukaşenko iktidarını tanımadıklarını duyurmuştu. Belarus'ta yaşanan iç siyasi gerilim nedeniyle hala Belarus ile Avrupa ülkeleri arasında diplomatik gerilim devam ediyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Kerim 1 ay önce Şikayet Et
  Fransız herhalde Belarus'ta korsan Büyükelçilik yapabileceğini sanmış. Belarus'u gözüne kestirmiş ama anlamadığı diğer kardeşi Rusya. Rusya'nın arka bahçesinde at oynatamazsın. Rusya yanında oldukça da Lukoşenko sizi takmaz. Adamın arkası sağlam
  Cevapla
 • zekeriya 1 ay önce Şikayet Et
  güvenmedi demek ki ....
  Cevapla
 • Yavuz Sultan Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Bu alçak soykırımcı sömürgeci katil hırsız fransızları VE DİĞER KATİL HIRSIZLARI her yerden kovarlar İNŞAALLAH !..
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  İyi olmuş..
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Fransa dünyaya fransız kaldı macron sayesinde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özlem Gürses: Kılıçdaroğlu Alevi olduğun için "aday olamazsın" demeye getiriyorlar
Sadece Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli