Dünya nefesini tuttu: Çin'den 'Savaşa hazır olun' mesajı!

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim giderek artıyor. Çin basınından gelen haberlere göre Çin, ordusunu alarma geçirdi ve yaptığı tehdit gibi haberle "her an savaşmaya hazır olun" talimatı verdi.

Dünya nefesini tuttu: Çin'den 'Savaşa hazır olun' mesajı!
Dünya nefesini tuttu: Çin'den 'Savaşa hazır olun' mesajı!
GİRİŞ 18.10.2021 02:01 GÜNCELLEME 18.10.2021 02:04
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Çin ve topraklarına katmak istediği Tayvan arasındaki gerilim dinmek bilmiyor. Medya açık açık savaş tehditlerinde bulunmaya devam ederken, Çin merkezli Global Times, Çin ordusunu alarma geçirdi ve yaptığı tehdit gibi haberle "her an savaşmaya hazır olun" talimatı verdi. Çin'in son günlerde gerçekleştirdiği tatbikatlar Tayvan ordusunu da teyakkuza geçirirken, olası bir savaş durumunda ciddi kayıplar verilebileceği ifade ediliyor.

Çin Komünist Partisi'nin güdümündeki devlet medyası açık açık savaş tehdidinde bulunmaya devam ederken çok konuşulacak yeni açıklamalar geldi. Çin merkezli Global Times Çin ordusunu 'alarma geçirdi' ve 'her an savaşmaya hazır olun' emri verdi.

TAYVAN "KIYAMET" İLE KARŞI KARŞIYA

Son günlerde işgal provası olarak nitelendiren bir dizi tatbikata imza atan Çin'den gelen bu haberler sonrası Tayvan ordusunun da teyakkuza geçtiği belirtiliyor. Söz konusu haber de Tayvan'ın 'Kıyamet' ile karşı karşıya olduğu tehdidi de yer aldı.

GERİLLA SAVAŞIYLA CİDDİ KAYIPLAR VERİLEBİLİR

İki ülkenin askeri güçleri kıyaslandığında Çin'in 2.1 milyon asker, 3 bin 260 hava aracı ve 3 bin 205 tank ile Tayvan'a üstünlük kurduğu açıkça ortaya çıkıyor. Ancak uzmanlar Tayvan'ın arazi yapısı nedeniyle gerilla savaşına uygun olduğu olası bir çatışma durumunda iki tarafın da ciddi kayıplar vereceği uyarısında bulunuyor.

1912 YILINDA BAĞIMSIZLIK İLAN ETMİŞTİ

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

TAYVAN'I KENDİ TOPRAKLARININ PARÇASI GÖRÜYORLAR

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Tayvan Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

ETİKETLER
çin SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • TurcoBEY 3 ay önce Şikayet Et
  Çin'in kendi Vietnam'ı olur Tayvan... Sıkıyorsa buna girişsinler!
  Cevapla
 • ErektusSOkares 3 ay önce Şikayet Et
  Hadi çayna göriyim seni
  Cevapla
 • Vnm 3 ay önce Şikayet Et
  3.Dünya savaşı aralanıyor....
  Cevapla
 • Uğur ur 3 ay önce Şikayet Et
  Çin cesaret edemez...blöf....ABD, AB, Kanada, Avustralya ve vd, Çin malına bir amargo koyarsa ortaçağa dönerler, 6 parça olurlar SSCB gibi alimAllah...belki de oraya gidiyoruz....bu kadar savaş gemisi bu tiyatroyu oynuyor olabilir pasifikte, çin denizinde...bu iş bize yarar....büyüme %1.500 olur....bakkal, kasap ve hırdavatçılar birer sanayici ve ihracatçı olur...
  Cevapla
 • Meltem 3 ay önce Şikayet Et
  Bence Tayvan abd nin bir parçası olmuş... abd sonuna kadar direnecektir...
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  2 dakika da satar merak etme aby cesaret edemez çine saldırmaya tek başina
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul için acil uyarı: Çok kuvvetli geliyor! Bu saatlere dikkat
Geleceğin Kraliçesi,600 yıl sonra bir ilk yaşanacak(22 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)