Azerbaycan'dan son dakika İran hamlesi! Engellediler, jet açıklama geldi

Son dakika haberi: Azerbaycan ile İran arasındaki gerilim son günlerde en üst düzeye çıktı. Bakü yönetimi, Tahran’a ait TIR’ların Astara Sınır Kapısı’ndan geçişini engelledi. Bu sebeple İran tarafında yoğun bir TIR trafiği yaşanıyor.

GİRİŞ 20.10.2021 05:59 GÜNCELLEME 20.10.2021 09:49
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Azerbaycan ile İran arasındaki gerilim son günlerde en üst düzeye çıktı. İran TIR’larının Dağlık Karabağ’daki (Hankendi) Ermenistan güçlerine lojistik malzeme taşıdığının ortaya çıkmasının ardından Azerbaycan sınırında yaptığı askeri tatbikat bardağı taşıran son damla oldu.

Son dakika: Operasyon öncesi Türkiye'ye karşı hain plan! Kimse oralı değil...Türkiye'ye karşı hain plan! Kimse oralı değil...

Azerbaycan, geçtiğimiz gün İranlı TIR şoförlerini Goris-Gafan yolunda gözaltına almasının ardından bir adım daha attı. Bakü yönetimi, Tahran’a ait TIR’ların Astara Sınır Kapısı’ndan geçişini engelledi. Bu sebeple İran tarafında yoğun bir TIR trafiği yaşanıyor.

"BAKÜ KAPILARI AÇMALI"

Bu sıcak gelişmelerin ardından İran-Rusya Ortak Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Seyid Jalalifar’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Jalalifar, İran’ın gıda ve tarım ihracatında Rusya’nın payının yüzde 80’den fazla olduğunu ve bu transferin büyük bölümünün Azerbaycan üzerinden geçtiğini söyledi.

Şu anda arabaların sınır kontrol noktasından serbest bırakılmasında gecikmeler yaşandığını belirten Seyid Jalalifar, “Azerbaycan tarafı hiçbir şey söylemiyor ve sınırları da tam olarak kapatmıyor ama her gün bahane buluyorlar. Bazen ışıklar sönüyor, bazen de röntgen cihazı bozuluyor. Bunların yanı sıra bazen de narkotik madde arayan köpekleri ortadan kayboluyor.” ifadelerini kullandı.

KİLOMETRELERCE KUYRUK

Bu gecikmeler nedeniyle Astara Gümrük Kontrol Noktası’ndaki İran TIR’larının geçişi azaldı ve şu anda İran tarafında 10 km’ye varan uzun kuyruklar oluştu. Astara Gümrük Kontrol Noktası’nda yaşanan sorunla ilgili şu ana kadar herhangi bir resmî açıklama yapılmadı.

Ancak Azerbaycan medyası, işgal altındaki toprakların kontrolünü yeniden ele geçirdikten sonra, İran’ın narkotik madde geçiş sınırı olarak Astara kapısını kullandığını, Azerbaycan tarafının ise bunu engellemek için sıkı denetimler yaptığını aktarıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Liderler Zirvesi’nde “Ermenistan, İran ile yaklaşık 30 yıl Azerbaycan’ın daha önce işgal altında bulunan topraklarını Avrupa’ya narkotik madde güzergâhı olarak kullandı.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI
ETİKETLER
hamle
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Terör devleti iran haddini iyice asti azeribaycana asker gönderilmeli seferberlik ilan edilmeli
  Cevapla
 • hıghlander 1 ay önce Şikayet Et
  Avropaaa!...İran'a ve Ermenistan'a şimdi de mi sesiniz çıkmıyor.Bak! Azerbaycan,Ermenistan ve İran'ın gençlerinizi zehirlemesini engelliyor,yine de sessizsiniz..ulan ne çifte standartlı çakallarsınız varya!
  Cevapla
 • AKHİLAL 1 ay önce Şikayet Et
  İrana laf etmeyin yoksa irancı çakallar sizi siyonistlikle suçlar. Zaar Azerbaycan Müslüman - Türk devleti değil de israil dir
  Cevapla
 • Mete TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Hellal can gardaş Azerbaycan'a. Bırakın tır kuyrukları bizar daha uzasın ve içindeki maddeler bozulsun. Bu pers kafalılar ancak bundan anlar.
  Cevapla
 • Hoca 1 ay önce Şikayet Et
  İran'a asla güven olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Halk TV ekranlarında Milli deniz topu hazımsızlığı! Ayşenur Arslan yine pes dedirtti
Başkan Erdoğan ve Putin'den önemli telefon görüşmesi