ABD Mahkemesinden "Afgan tutuklu" kararı: 14 yıl Guantanamo'da haksız yere yattı

ABD'nin Washington eyaleti bölge mahkemesi, terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo hapishanesinde tutuklu bulunan Esedullah Harun Gul isimli Afgan'ın 14 yıldır haksız yere hapis yattığına ve derhal serbest bırakılmasına hükmetti.

ABD Mahkemesinden "Afgan tutuklu" kararı: 14 yıl Guantanamo'da haksız yere yattı
ABD Mahkemesinden "Afgan tutuklu" kararı: 14 yıl Guantanamo'da haksız yere yattı
GİRİŞ 21.10.2021 20:01 GÜNCELLEME 21.10.2021 20:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD'de Washington eyaleti federal yargıçlarından Amit Mehta, 2007'de Afgan güçlerince tutuklanıp Amerikan ordusuna teslim edilen Esedullah Harun Gul hakkında bir nihai karar ve iki gizli gerekçe sundu.

Gul'un avukatları, yaptıkları yazılı açıklamada, Yargıç Mehta'nın Gul hakkında "14 yıldır yasa dışı tutulduğuna" ve "derhal serbest bırakılmasına" ilişkin nihai karar verdiğini duyurdu.

Avukatlardan Tara Plochocki, açıklamasında "Bu, hukukun üstünlüğü için önemli bir zafer ve ABD hükümetine ulusal güvenlik adına yapabileceklerinin sınırlarının olduğu konusunda çok ihtiyaç duyulan bir hatırlatmadır." vurgusunu yaptı.

GERİYE KALAN İKİ AFGAN'DAN BİRİYDİ

Afgan güçleri tarafından 2007'de yakalanan Gul, ABD'ye teslim edilmiş, oradan da aynı yıl Küba'nın Guantanamo Körfezi'nde bulunan ABD hapishanesine nakledilmişti.

Guantanamo'daki 39 tutukludan biri olan Gul, 2001'de ABD'nin Afganistan'ı işgalinden sonra Guantanamo'ya gönderilen 219 Afgan'dan geriye kalan iki Afgan'dan biriydi.

Gul ayrıca, 16 Ekim'de ABD inceleme heyeti tarafından Guantanamo'dan gönderilecek 13 kişiden biri olarak belirlenmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Barakuda 2 yıl önce Şikayet Et
    Pardon
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya, EURO 2024'e fırtına gibi başladı! İskoçya'ya gol olup yağdılar
4 yaşındaki kız çocuğu, yatakta uyuyan çocuğu 13 yerinden ısırdı