TB-2'nin yeni alıcısı Kırgızistan oldu

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Türkiye’den silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar satın aldıklarını ve bunların yakın zamanda teslim edileceğini açıkladı.

TB-2'nin yeni alıcısı Kırgızistan oldu
TB-2'nin yeni alıcısı Kırgızistan oldu
GİRİŞ 21.10.2021 21:45 GÜNCELLEME 21.10.2021 22:40
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye, bir ülkeye daha silahlı insansız hava aracı (SİHA) ihraç etti. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev Kırgızistan’ın ilk kez bütçe kaynaklarından satın aldığı 40 zırhlı aracın teslim töreni kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Taşiyev, Türkiye’den Bayraktar SİHA satın aldıklarını ve bunların yakın zamanda teslim edileceğini aktardı.Kırgızistan’ın çoğu zaman askeri araçları yardım olarak aldığına işaret eden Taşiyev, “Bu sefer askeri teknikleri bütçe kaynaklarından satın aldık. Devlette bugün böyle bir imkan oluştu. 40 zırhlı araca devlet bütçesinden yaklaşık 300 milyon som (3,5 milyon dolar) tahsis edildi” ifadelerini kullandı.Taşiyev, zırhlı araçları Dubai’dan satın aldıklarını ve bunların sınır muhafızında kullanılacağını belirtti. Diğer askeri araçlar için de bütçeden para ödediklerini kaydeden Taşiyev, “Halihazırda Türkiye’de bizim için Bayraktar SİHA’lar yapılıyor. Bu araçlardan dünyada 5 ülkede var. Bunlardan biri de bizim ülkemiz olacak. Bu SİHA’lar yakında ülkemize gelecek” ifadelerini kullandı. Taşiyev, söz konusu SİHA’ları kullanacak kişilerin Türkiye’de eğitim aldığını dile getirdi. Rusya’dan da Orlan-10 SİHA’larını satın aldıklarını ifade eden Taşiyev, bunun dışında yurt dışından keskin nişancı tüfeklerini temin ettiklerini sözlerine ekledi.“30 yılda kimse ile bir çatışma başlatmadık”

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ise yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin teçhizat envanterinin çıkarıldığını ve arızalı tüm teçhizatın gelecek baharda güncelleneceğini belirtti. Teçhizatların yenilenmesinin her hangi bir çatışmaya hazırlık olmadığının altını çizen Caparov, “Biz 30 yılda kimse ile bir çatışma başlatmadık. Elimizde silahla yabancı toprakları ele geçirmedik ve ileride de bunu yapmayacağız. Eğer topraklarımızı işgal etme girişimi olursa cevabı sert olacak” dedi.
Cumhurbaşkanı Caparov, Sınır Muhafız Hizmetinin yanı sıra Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının malzeme ve teknik altyapısının güçlendiğini sözlerine ekledi.

 

ETİKETLER
ihracat tb-2
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  butun bilgileri ruslara verirler
  Cevapla
 • Kullanıcı 01 1 ay önce Şikayet Et
  Zamanında bunlara zırhlı araç sattık 5-10 tane yüz tanesi için protokol imzaladık adamlar bizden aldıklarının aynısını yapıp 100 taneyi almaktansa vazgeçti bunlara satmak pişmanlıktır.
  Cevapla
 • Can 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel... Türkmenistan ne zaman alçak ?
  Cevapla
 • tc18 1 ay önce Şikayet Et
  Turkmenistan zaten aldi. Adamlara 2.kez mi satacaksin?
  Cevapla
 • Yiğidoğ 1 ay önce Şikayet Et
  işte bu Türkiye'nin şahlanışını tüm dünya pür dikkat izlesin Aslan uyandı artık mümkün değil Allah'tan başka bir güc durduramaz
  Cevapla
 • YALNIZ KURT 1 ay önce Şikayet Et
  Kızılelma hayal değil? Birgün tüm dünya anlayacak... Türk dünyası kanatlanacak!
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Kızıl elma gel bizim ağaçta var hikayelerle geçti ömrümüz sovyetlerin artiklariyla biryere varılmaz anlayın artık şunu...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan flaş açıklama: Tahir Güven'i öldüren teröristi HDP'li vekil saklamış
'Konuşanlar' programında tepki çeken sözler! RTÜK harekete geçti