Pfizer-BioNTech'in çocuklar üzerindeki etkinliği belli oldu

Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının 5 ila 11 yaşındaki çocuklarda yüzde 90,7 etkili olduğu duyuruldu. Aşının onaylanıp onaylanmayacağı 26 Ekim'deki toplantıda tartışılacak.

Pfizer-BioNTech'in çocuklar üzerindeki etkinliği belli oldu
Pfizer-BioNTech'in çocuklar üzerindeki etkinliği belli oldu
GİRİŞ 22.10.2021 18:18 GÜNCELLEME 22.10.2021 18:18
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) internet sitesinde yayımlanan çalışmada, Pfizer-BioNTech'in COVID-19 aşısının çocuk dozunun semptomatik enfeksiyonu önlemede yüzde 91’e yakın oranda koruyucu olduğu açıklandı.

Çalışmada 5-11 yaş aralığındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo veya normal dozun üçte biri oranında COVID-19 aşısı yapıldığı belirtildi.

Araştırmacılar, aşılama yapılan çocukların yapılmayanlara kıyasla bağışıklık sistemlerinin antikor üreterek daha güçlendiğinin gözlemlendiğinin ve virüsü çok daha hafif semptomlarla atlattıklarının altını çizdi.

5-11 YAŞ ARASI UYGULANMA TARTIŞMASI

Çalışmanın, çoğunlukla genç erkeklerde ikinci dozdan sonra görülebilen kalp iltihabı gibi son derece nadir yan etkileri tespit edecek kadar geniş çapta olmadığı belirtildi.

FDA’ya bağlı Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Tavsiye Komitesi’nin 26 Ekim’de toplanarak Pfizer-BioNTech'in COVID-19 aşısının 5-11 yaş aralığındaki çocuklara uygulanmasını onaylayıp onaylamayacağını tartışacağı duyuruldu.

NÜFUS 28 MİLYON

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre ülkede şimdiye kadar 18 yaş altı 6,2 milyon çocuk COVID-19 virüsüne yakalandı ve 630’dan fazlası hayatını kaybetti.

ABD’de 5-11 yaş aralığında yaklaşık 28 milyon çocuk nüfus bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
    6,2 milyon çocuktan 630'u virüsten hayatını kaybetmiş ve bunlar da 28 milyon aşıyı çocuklara sağlık için yapıyorlar öyle mi? Hedef 28 milyonda sıfır ölüm olması mı nedir? Kanserden ölüm oranları %30'ları geçti ama kansere sebep olan hiçbir küresel marka gıdaya ve temizlik malzemesine yasak getirilmiyor.
    Cevapla
  • adem 1 yıl önce Şikayet Et
    Aaa hemen Aşılayalım çocukları koşun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Saadet Partisi'nden CHP'ye rest! AK Parti'nin teklifine olumlu yanıt...
"Rusya, Tel Rıfat ve Ayn el Arab'a askeri güç gönderdi" iddiası