Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu kez Polonya'yı tehdit etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Sahip olduğumuz baskı araçlarını kullanmamak için hukuka saygı gösterilmesi konusunda Polonya hükümetinden somut adımlar bekliyoruz." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu kez Polonya'yı tehdit etti
Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu kez Polonya'yı tehdit etti
GİRİŞ 22.10.2021 19:31 GÜNCELLEME 22.10.2021 19:36
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Macron, Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

Akaryakıt, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa karşı Fransa'da bazı önlemler aldıklarını ifade eden Macron, buna ilişkin kısa ve uzun vadede çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Bu artışların Avrupa'nın genelinde söz konusu olduğu aktaran Macron, bu ücretlerin gelecek aylarda da yüksek olmaya devam edeceğini kaydetti.

Macron, enerji alanında bağımsızlığın kazanılmasının önemli olduğunu, bu konuda nükleer enerjinin geliştirilmesine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Polonya Anayasa Mahkemesinin "ulusal yasaların bazı AB kanunlarından üstün olduğuna" ilişkin kararını değerlendiren Macron, bu konuya Avrupa'nın hukukun üstünlüğü değil yargının bağımsızlığı açısından bakılması gerektiğini vurguladı.

Macron, "Yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına saldırıya karşı dikkatli olmalıyız. Bu değerleri ve hukuk devletini sorgulamak Avrupa projesinin temellerini sorgulamak anlamına gelir." dedi.

AB ülkelerin Polonya ile yaşanan sorunu diyalog ile çözmesi gerektiğine işaret eden Macron, "Sahip olduğumuz baskı araçlarını kullanmamak için hukuka saygı gösterilmesi konusunda Polonya hükümetinden somut adımlar bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Macron, AB ülkelerindeki hakimlerin bağımsız olması gerektiğini kaydetti.

AB'nin ticari stratejisinin iklim politikasından bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Macron, Avrupa'da şirketleri dolara karşı korumak için avronun uluslararası kullanımının geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • kızılelma 1 ay önce Şikayet Et
  yargıyı bağımsız bırakın ki batılı kafirler istediği gibi at oynatsın.
  Cevapla
 • OSMANLI 1 ay önce Şikayet Et
  At at birde benim için yapıştır okkalı olsun
  Cevapla
 • Polak 1 ay önce Şikayet Et
  Eyy fransa , varsovadan sesleniyorum , beni iyi dinle . Ben polonyaliyim , gerekirse osmanli tokati atarim .
  Cevapla
 • Aydın 1 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel Türkçen varmış
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de trafikte kasklı dehşet
Flaş iddia! Rus savaş uçağı yerine Bayraktar TB2 İHA alacaklar